niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

21 kwietnia br. na terenie ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie odbyło się sympozjum historyczne, którego tematem przewodnim był „Ruch Ludowy na Kielecczyźnie w latach 1939 – 1947”. Organizatorami spotkania był ZSP w Stąporkowie, oraz Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach. Honorowy patronat nad sympozjum objęli: Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego, oraz Bogdan Soboń – starosta konecki.

Na sympozjum obecni byli między innymi: Agata Binkowska – członek Zarządu województwa świętokrzyskiego, Bogdan Soboń – starosta konecki, Czesław Kurcbart – członek Zarządu powiatu koneckiego, radni powiatu koneckiego – Stanisław Haraziński, Kazimierz Pasterczyk, Stefan Szambelan, Łukasz Świerczyński, Dariusz Młodawski, Marek Jończyk – pracownik naukowy IPN w Kielcach, prof. Grzegorz Miernik z UJK w Kielcach, uczniowie stąporkowskich szkół, rodzice, nauczyciele, oraz słuchacze Uniwersytetu 3 – go Wieku „Senioriada” w Stąporkowie.

„Dzisiejsze sympozjum ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy konspiracji za świadectwo ich męstwa, niezłomnej postawy, przywiązania do tradycji niepodległościowych. Nasze dzisiejsze spotkanie odbywa się w ramach działalności Salonu Kreatywnych Szkół i Placówek, z inspiracji świętokrzyskiego Kuratora Oświaty” - podkreślali Andżelika Różańska i Filip Jankowicz – uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Stąporkowie prowadzący spotkanie.

„Od 3 lat kontynuujemy współpracę z IPN w Kielcach. W jej ramach są przygotowywane właśnie takie nietypowe lekcje historii, jak nasze dzisiejsze spotkanie. Cieszę się z naszego kolejnego spotkania i mam nadzieję, że dzisiejszy temat przybliży nam szersze działania historyczne” - podkreślała Hanna Rzepka – dyrektor ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie. Okolicznościowy referat poświęcony Ruchowi Ludowemu na Kielecczyźnie w latach 1939 – 1947, oraz słowo wstępne przedstawił uczeń stąporkowskiego Liceum Ogólnokształcącego – Mariusz Zawada. Jak mogliśmy usłyszeć Ruch Ludowy na Kielecczyźnie posiada wieloletnią tradycję, a aktywność ludowców w okupowanej Polsce sprzyjała budowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich wśród społeczności wiejskiej. Po wybuchu II wojny światowej region ten zajmował czołowe miejsce w kraju pod względem działalności konspiracyjnej Ruchu Ludowego. W 1940 roku ludowcy powołali własną organizację zbrojną pod nazwą Straż Chłopska, która wkrótce, bo w 1941 roku została przemianowana na Bataliony Chłopskie. Proces tworzenia struktur PSL w województwie kieleckim rozpoczął się w sierpniu 1945 roku, zaś momentem krytycznym dla jego struktur był wyjazd Stanisława Mikołajczyka z kraju w październiku 1947 roku. Podczas ciekawej i interesującej prelekcji historycznej Marka Jończyka z Delegatury IPN w Kielcach mogliśmy usłyszeć jak olbrzymie ciężary spadły na polską wieś podczas wojny, oraz zaangażowaniu ludowców, Batalionów Chłopskich i mieszkańców wsi w działalność niepodległościową. Bataliony Chłopskie były drugą co do liczebności i stanu uzbrojenia podziemną organizacją walczącą w okupowanej Polsce. W ich szeregach szacuje się, że walczyło ponad 160 tysięcy żołnierzy. Niebagatelną rolę w budowie struktur konspiracyjnych Ruchu Ludowego odegrały takie postacie jak chociażby Franciszek Kamiński, Czesław Poniecki, czy Stanisław Jagiełło. Podczas sympozjum wyświetlono również film fabularny autorstwa Mikołaja Wróbla ucznia Gimnazjum w Stąporkowie, w którym swe aktorskie talenty zaprezentowali również uczniowie ZSP w Stąporkowie. Film ma dostarczyć widzom zarówno historyczną wiedzę o regionie, a także przedstawić postawy mieszkańców regionu na przestrzeni mijających lat. W pewnym momencie widz zostaje przeniesiony z czasów okupacji wojennej do dzisiejszego świata. Autor zderza te dwie rzeczywistości, w których przeszłość i teraźniejszość buduje określone postawy, tęsknoty, ale i stereotypy. Film został zakwalifikowany do 8-go Praskiego Festiwalu Filmów Młodzieżowych w Warszawie w kategorii Film Fabularny.