niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W czwartek 11 maja 2017 roku w Bibliotece Publicznej im. Cezarego Chlebowskiego w Końskich odbył się wernisaż fotograficzny zatytułowany „Szlakiem Staropolskiego Okręgu Przemysłowego – Sielpia 2016”. Jak sama nazwa wskazuje, poplenerowa wystawa nawiązuje do dawnego szlaku Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, i jest efektem pracy 35 fotografików z Białorusi, Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski. Wśród pomysłodawców przedsięwzięcia wymienia się dwa nazwiska, a mianowicie: Jacka Szewczyka i Dariusza Łaskiego. Ten ostatni był gościem czwartkowego spotkania w Końskich.

 

„Dzięki Państwa pomocy i chęci współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia mogliśmy dotrzeć do miejsc, o których nie wiedzieliśmy, że istnieją. Staraliśmy się odwiedzać mniej uczęszczane szlaki i miejsca, nie ograniczając się jednocześnie do jednolitej tematyki. Każdy z nas był tu indywidualistą, a wykorzystując zastaną scenografię miejsca, starał się uchwycić perspektywę w jego niepowtarzalnej odsłonie” - podkreślał Dariusz Łaski – jeden z pomysłodawców pleneru.

„Jak widzimy praca twórcza artystów fotografików uczestniczących w tym plenerze zasługuje na słowa najwyższego uznania. Cieszę się, że w całokształcie wernisażu został również dostrzeżony Maleniecki, czyli Zabytkowy Zakład Hutniczy, jedyny taki w Europie i prawdopodobnie unikat w skali światowej. Państwa pasja i „spojrzenie” pozwala często na nowo odkrywać miejsca, które znamy” - podkreślała Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu.

W prezentowanych pracach można było odnaleźć również te wykonane w technice tzw. mokrego kolodionu. Pomysłodawcą powstania androtypów był Dariusz Gregiel. Zgromadzeni goście mogli również zapoznać się z archiwalnymi materiałami ilustrującymi pracę Fabryki w Maleńcu z 1957 roku.

Za promocję ziemi koneckiej dziękował również dyrektor Biblioteki Publicznej w Końskich – Dariusz Kowalczyk, szczególnie Małgorzacie Winkler – reprezentującej Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Zaprezentowane zdjęcia wykonane zostały podczas IX edycji Międzynarodowych Plenerowych Spotkań Fotograficznych Wschód-Zachód. Tegoroczna edycja pleneru fotograficznego odbyła się w dniach od 2 do 5 czerwca. Poplenerowa wystawa nawiązuje do miejsc związanych ze Staropolskim Okręgiem Przemysłowym. Efekty pracy 35 fotografików z Białorusi, Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski, będą prezentowane na wystawach poplenerowych w wymienionych krajach. Idea wspólnego fotografowania powstała w 2006 r. Pomysłodawcami byli Jacek Szewczyk i Dariusz Łaski.