niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

O Żołnierzach Wyklętych mówi się ostatnio coraz częściej. Przez lata temat przemilczany, a obecnie odbywające się uroczystości upamiętniają Niezłomnych. W tym roku mija dokładnie 7 lat od momentu ustanowienia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Inicjatorem i pomysłodawcą upamiętnienia „Wyklętych” był prezydent Lech Kaczyński, który już w 2010 roku podjął stosowną inicjatywę ustawodawczą. Ostateczny kształt ustawy podpisał w dniu 9 lutego 2011 roku prezydent Bronisław Komorowski.

 

Kolejny raz w I LO im. Komisji Edukacji Narodowej odbyła się część artystyczna, przygotowana przez młodzież pod opieką nauczycieli: pań Barbary Wojciechowskiej, Ewy Młynarczyk - Wróbel, Sylwii Fidor oraz pana Jarosława Wasińskiego. Wzruszające teksty utworów lirycznych i prezentacja multimedialna wprowadziły zebranych w klimat wydarzeń ukazanych również w pracach konkursowych II Gminnego Konkursu Historycznego “Przywróćmy pamięć - w hołdzie bohaterom”. Zwycięzcami w tegorocznym konkursie byli następujący uczniowie:

Konkurs plastyczny w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce – Ewa Jakóbczyk – Szkoła Podstawowa Nr 2 w Końskich (opiekun Waldemar Kacperski)

Konkurs wiedzy (test) – w kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejsce – Weronika Sapieja – Gimnazjum w Rogowie (opiekun Anna Dziubińska)

Konkurs na najlepszą prezentację multimedialną w kategorii szkół gimnazjalnych:

I miejsce – Mateusz Walkiewicz – Gimnazjum w Stadnickiej Woli (opiekun Robert Krakowiak)

W spotkaniu udział wzięli koneccy samorządowcy, kombatanci i pedagodzy. Samorząd powiatowy reprezentowali: Bogdan Soboń – Starosta Konecki, Andrzej Marek Lenart – wicestarosta oraz Dorota Duda – członek Zarządu. Wojewodę świętokrzyskiego w tym dniu reprezentował - Marcin Piętak. Na uroczystość przybyli kombatanci, członkowie koneckiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: Janina Śliwińska, Janina Trojanowska, Krystyna Pol, Irena Pytka, Jerzy Łabętowicz, Piotr Pytka, Feliks Przyborowski, Jan Chlebosz, Jan Lagner i Zdzisław Kowalczyk. Po akademii patriotycznej samorządowcy, kombatanci i młodzież udali się na ul.1 Maja, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki i zapaliły znicze pod tablicą pamiątkową wmurowaną w ścianę budynku dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w Końskich - dziś siedziba Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. Uroczystości obchodzone 1 marca świadczą o tym, że społeczeństwo polskie „zachowuje się jak trzeba” – to cytat z wypowiedzi Danuty Siedzikówny - „Inki”. Spod tablicy uczestnicy uroczystości przemieścili się do Parku Miejskiego, gdzie odbył się bieg pamięci „Tropem Wilczym”.