niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

27 lutego 2017 roku w Zespole Szkół w Stadnickiej Woli odbył się Finał Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Akcji Serca. W spotkaniu udział wzięli goście zaproszeni przez głównego organizatora – Marcina Pytlosa, ratownika medycznego. Nadrzędnym celem akcji było zwrócenie uwagi na bezwzględną konieczność udzielania pierwszej pomocy osobom, u których nastąpiło nagłe i niespodziewane zatrzymanie akcji serca. Inicjatywa Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Akcji Serca trwa już 4 lata i od samego początku uczestniczy w niej konecczanin – Marcin Pytlos.

 

„Jak wskazują dane statystyczne tylko w jednym na pięć przypadków podejmowana jest akcja resuscytacyjna. Potrzeba więcej szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nie bójmy się pomagać potrzebującym osobom, nie bójmy się, że im zaszkodzimy. Stanie i nic nierobienie przynosi największe szkody” - podkreślał Marcin Pytlos, który tylko w tym roku przeszkolił ponad 5 tysięcy osób.

„Cieszę się, że Marcin nabył tak cennych umiejętności i chce tę wiedzę przekazywać innym. Marcin, to wzór do naśladowania, z którego bez obaw możemy czerpać przykład. Na tego typu szkoleniach, każdy przy odrobinie chęci może posiąść umiejętności, które w trudnych chwilach mogą ponownie przywrócić do działania ludzkie serce. Jestem z ciebie bardzo dumna i gratuluję ci sukcesu. Osiąganie celu, jaki postawiłeś sobie w życiu nie jest łatwe, ale to, co robisz wychodzi ci znakomicie” - mówiła Dorota Duda – członek Zarządu Powiatu Koneckiego, która od wielu lat wspiera Marcina w jego zaangażowaniu w niesienie pomocy innym.

„Nie ma nic piękniejszego, jak żyć w przekonaniu, że kiedyś uratowało się ludzkie życie” - zaznaczał Marcin Piętak – doradca wojewody świętokrzyskiego.

„Gratuluję każdemu dziecku i każdej osobie, którą przeszkoliłeś. Pięknie jest robić coś, co się lubi i z czego są dobre efekty” - mówił w imieniu marszałka - Adama Jarubasa, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego – Jan Maćkowiak.

„Serce Marcina jest tak gorące, że uczestniczy on również w wielu akcjach charytatywnych. Marcinowi z pewnością przydałby się brat bliźniak” – podkreślał humorystycznie wójt Radoszyc – Michał Pękala.

Jak podkreślano na spotkaniu Marcin Pytlos to człowiek z pasją, który z wielkim przekonaniem i jednocześnie powołaniem realizuje swoją życiową misję. Jego zaangażowanie i chęć niesienia pomocy innym dalece wykracza ponad przeciętność. Uczniowie z Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli przygotowali scenkę, przedstawiającą różne reakcje ludzi – przechodniów, od obojętności po natychmiastową pomoc osobie poszkodowanej.