Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz próbna ewakuacja szkoły, to działania, które miały charakter prewencyjny i odbyły się na terenie ZSP nr 2 w Końskich 21 listopada 2024 roku. W ich przeprowadzeniu udział brały zarówno służby, jak i społeczność szkolna, łącznie z kadrą pedagogiczną i dyrektorską, a wszystko pod czujnym okiem członków Zarządu Powiatu Koneckiego – Dariusza Banasika i Wojciech Owczarka. Wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć, tego typu działania są niezwykle istotne w naszej codziennej egzystencji, gdzie zupełnie nie spodziewanie możemy stanąć przed egzaminem z życia lub śmierci. Przeprowadzone warsztaty dotyczyły stricte udzielania zasad pierwszej pomocy, ale też co niezmiernie ważne zachowań w kontekście działań przeciw pożarowych, w tym zatrucia czadem.
Ulatniający się tlenek węgla, nazywany cichym zabójcą, jest trudnym przeciwnikiem. I tu działania związane z prewencją, a więc zamontowywaniem czujników są jedynym ratunkiem w bezpośrednim ratowaniu życia ludzkiego, co podkreślali przeprowadzający szkolenie druhowie strażacy.
Dziękuję służbom, że prowadzą tego typu szkolenia i cyklicznie przypominają o ważnych zasadach, które ratują nam życie. Warto słuchać i przypominać sobie tą żelazną wiedzę, aby zawsze być przygotowanym na niesienie pomocy – podkreślali wspólnie przedstawiciele Zarządu Powiatu Koneckiego.
Czas jest krytycznym czynnikiem w każdej sytuacji zagrożenia. Skuteczna ewakuacja wymaga planowania, ćwiczeń i wiedzy o tym, jak reagować w różnych scenariuszach. Przygotowanie oraz szybka, zorganizowana reakcja mogą uratować życie i zminimalizować skutki niebezpiecznych zdarzeń.
Społeczność szkolna musi posiadać tego typu wiedzę, którą dodatkowo komplikuje duża zbiorowość, skupiona w określonej przestrzeni. Dlatego musimy wiedzieć, jak mamy się zachowywać, a w razie potrzeby skutecznie udzielać pierwszej pomocy – zaznaczał dyrektor ZSP nr 2 – Łukasz Misztal.
Przeprowadzam setki takich szkoleń w ciągu roku i widzę, jak z roku na rok ta wiedza jest coraz bardziej przyswajana przez młodych ludzi. Ten progres jest istotny również z tego punktu widzenia, że ci młodzi ludzie wracają do swoich domów i przekazują ją swoim najbliższym. Pamiętajmy, że wiedza zdobyta raz, a nie przypominana zawsze gdzieś może spłatać nam figla. Dlatego uczęszczajmy na tego typu szkolenia, warsztaty, aby życie nas nie zaskoczyło – mówił podczas warsztatów doskonale znany ratownik – Marcin Pytlos.
Paweł Kubiak