niepelnosprawni.konecki.powiat.pl

W piątek 8 listopada br. odbyła się uroczysta Sesja Rady Powiatu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie, która rozpoczęła Powiatowe obchody Święta Niepodległości. Pomysłodawcą był przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Jóźwik oraz dyrektor ZSP w Stąporkowie Anna Misiowiec. Miejsce sesji nie było wybrane przypadkowo, w tym samym dniu odbyła się szkolna uroczystość nadania imienia Józefa Grota auli w ZSP w Stąporkowie.

Sesja rozpoczęła się stwierdzeniem quorum, następie mównicę zajął Marian Wikiera- historyk, Naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym. W szczegółowej i bardzo interesującej prezentacji pn. „Ziemia Konecka na drodze do niepodległości – ludzie i budowle” przybliżył temat odzyskania niepodległości, a w szczególności skupił się na bohaterach z naszych terenów oraz związanych z nimi miejscami pamięci.

Po uroczystości nadania imienia auli, radni i zaproszeni goście przenieśli się do sali gimnastycznej, gdzie młodzież, która działa w szkolnym teatrze Alter Ego przedstawiła program artystyczny pn. „Wolność – to jedno: Polska”. Karol Banasik - wicedyrektor szkoły odczytał zgromadzonym list od Bartłomieja Dorywalskiego - posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w którym dziękował dyrekcji i włodarzom Powiatu Koneckiego za zorganizowanie uroczystych obchodów Święta Niepodległości, w takim właśnie wymiarze. Następnie głos zabrał Grzegorz Jóźwik – przewodniczący Rady Powiatu Koneckiego, a po nim słowa o wolności skierował Grzegorz Piec – Starosta Konecki. W imieniu Młodzieżowej Rady Powiatu Koneckiego wystąpił Olaf Świerczyński.

Ten podniosły program artystyczny był nie tylko okazją do wspólnego świętowania 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, ale również zwrócenia uwagi na znaczenie wolności w dziejach narodu.

Program artystyczny prowadzili uczniowie: Julia Majchrzak i Filip Kosierkiewicz. W role aktorskie wcielili się: Wojciech Misiowiec, Jakub Choroszyński, Maciej Bednarz, Dominik Wieloch, Kacper Górczyński, Kacper Pelc, Kamil Socha, Jonasz Piwoński, Mateusz Kawalec, Maja Pawłowska, Oliwier Kapturski, Zuzanna Kos, Nikola Brygoła oraz Anna Szewczykowska.

Oprawa aktorska wzbogacona została o wzruszające pieśni w wykonaniu uczniowskich solistów: Wojciecha Misiowca, Kingi Kurp, Marii Kusztal, Olafa Świerczyńskiego i Dawida Moczarskiego, a także szkolnego chóru w następującym składzie: Kamila Laskowska, Lena Zawada, Wiktora Bilska, Julia Chudzik, Aleksandra Grabczak, Zuzanna Łukasik i Anna Szewczykowska. W repertuarze pieśni znalazły się takie utwory jak: ,,Gdy pytasz mnie, czym ojczyzna jest", "Ojczyzno ma", "Miejcie nadzieję", a także finalne wzruszające "Te Deum". Program artystyczny przygotowany został przez nauczycielki: Dorotę Kosierkiewicz oraz Marzenę Maleszak.

Uczniowie wykazali się niezwykłym poziomem gry aktorskiej i wrażliwości, czego dowodem były gromkie owacje.

Transmisja z XI Sesji znajduje się na stronie: ESESJA.TV