21 października 2016 roku starostowie z województwa świętokrzyskiego obradowali podczas konwentu. Tym razem spotkanie odbyło się w Końskich. W obradach udział wzięło 13 - tu starostów, wicewojewoda - Andrzej Bętkowski, a także członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego – Agata Binkowska. Obradom przewodniczył przewodniczący konwentu, starosta jędrzejowski – Edmund Kaczmarek. Zebranych gości przywitał gospodarz powiatu, starosta konecki – Bogdan Soboń.
Zanim rozpoczęły się obrady, goście obejrzeli film promujący powiat konecki, ukazujący zabytki architektury, walory turystyczne, jak również nowoczesne rozwiązania inwestycyjne. W programie obrad znalazły się takie tematy, jak: dostęp do infrastruktury szerokopasmowego Internetu, budowa i przebudowa dróg, bezrobocie w województwie świętokrzyskim. Poruszano problem skutecznego pozyskiwania i efektywnego wykorzystywania środków unijnych.
„Szukamy sposobu, aby sięgnąć po następną transzę z nowej perspektywy, ale nie ukrywam, że jest to bardzo trudne ze względu na znikome zainteresowanie operatorów telekomunikacyjnych naszym regionem w kwestii inwestowania w sieć szerokopasmową” - podkreślała Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
Jak podkreślano - inwestycja w szerokopasmową sieć internetową jest ogromną szansą na to, aby nasz region mógł konkurować z innymi i być interesującym pod względem ekonomicznym nie tylko w skali kraju. Programy, dotyczące budowy i przebudowy dróg gminnych i powiatowych, są równie ważną kwestią, której poświęca się wiele zainteresowania. Jak wynika z przedstawianych raportów i analiz, sięganie po zewnętrzne europejskie granty nie jest łatwe, ponieważ zainteresowanie jest ogromne. O stanie dróg powiatowych mówił starosta buski – Jerzy Kolarz. Aktualną sytuację w Powiatowych Urzędach Pracy na terenie naszego województwa przestawiał Arkadiusz Piecyk – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowuje się na północy województwa w powiecie skarżyskim - 20,9%. Najniższa stopa natomiast jest w powiecie buskim - nieco ponad 5%. Duży odsetek bezrobocia stanowią osoby między 25 a 34 rokiem życia, oraz osoby powyżej 50 roku życia. Na długotrwałe bezrobocie nie bez znaczenia mają wpływ kwalifikacje, doświadczenie, poziom wykształcenia, a także miejsce zamieszkania w kontekście miasto – wieś.