Sandomierz, to tu w Muzeum Zamkowym13 września 2024 roku odbyła się uroczysta gala podczas której wręczono Nagrody Muzealne im. Tadeusza Włoszka. Przypomnijmy tą wspaniałą postać żołnierza, historyka, krajoznawcy, nauczyciela i regionalisty. Tadeusz Włoszek, to powstaniec styczniowy służący w oddziale generała Mariana Langiewicza. Od 1906 roku mieszkaniec Kielc, którego uznaje się za ojca kieleckich muzeów. Oprócz kultywowania pamięci o powstańcach, Włoszek niezwykle aktywnie działał w Polskim Towarzystwie Krajoznawczym organizując nie tylko wycieczki ale, co bardzo istotne gromadząc eksponaty do przyszłego Muzeum Krajoznawczego, gdzie pełnił później funkcje kustosza.
Po dwóch latach w muzeum było już około 2000 przedmiotów. To dzięki jego wysiłkowi, pasji i umiłowaniu do historii naturalnej, w dwudziestoleciu między wojennym Muzeum Regionalne w Kielcach zaliczano do jednych z najlepszych tego typu obiektów w naszym kraju.
Niezmiernie cieszy fakt, że wśród tegorocznych laureatów konkursu honorowa nagroda „Za działalność muzealną” przyznana została Zabytkowemu Zakładowi w Maleńcu.
Muzeum w Maleńcu, to wspaniałe dziedzictwo naszego regionu, którego unikatowość udało nam się zachować do naszych czasów. Zawsze z wielką przyjemnością patrzę jak odwiedzający z niezwykłym zaciekawieniem obserwują eksponaty, które w tym przypadku są całkowicie sprawne i mogą udowadniać swe bezpośrednie przeznaczenie. To zdecydowanie unikat i możemy być dumni, że tego typu obiekt jest w posiadaniu powiatu koneckiego – podkreśla starosta – Grzegorz Piec.
Dziękuje za to zaszczytne wyróżnienie dla naszego Muzeum. Cieszę się, że Zakład wciąż odwiedzają goście i turyści, którzy zapoznają się z jego bardzo ciekawą historią i mogą zobaczyć jak działają te historyczne maszyny, łącznie z naszym wspaniałym kołem wodnym – zaznaczał dyrektor ZZH w Maleńcu - Maciej Chłopek, któremu towarzyszyli współpracownicy: Jacek Turalski i Nikodem Kazik.
Wśród laureatów nagrody im. Tadeusza Włoszka w 2024roku znaleźli się również: Iwona Rajkowska, kurator wystawy Muzeum Narodowego w Kielcach pt. „Polski mężczyzna 1910-2010”, zespół muzealników z Muzeum Zamkowego w Sandomierzu za wydawnictwo pt. „Jerzy Ossoliński – magnat z Sandomierza”, mgr Leszek Gawlik i dr Krzysztof Karbownik z Muzeum Wsi Kieleckiej za edukacyjny „Piknik etnograficzno-historyczny pt. Wytopki Ołowiu”, oraz Paweł Kołodziejski z Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.
Nagrody laureatom wręczali: wicemarszałek - Grzegorz Socha, członkowie Zarządu Województwa - Anita Koniusz i Andrzej Pruś oraz radna Sejmiku - Małgorzata Krzywda.
Paweł Kubiak