Podczas tegorocznych Kuźnic Koneckich powiatową nagrodę „Alchemik Konecki” za przemianę idei w rzeczywistość otrzymał Antoni Czabator, który jest jednym z większych producentów szparagów w województwie świętokrzyskim i jedynym w powiecie koneckim. O ogromnym sukcesie może świadczyć to, że po szparagi pana Antoniego codziennie ustawiają się kolejki kupujących i schodzą do ostatniego pęczka. Tym samym zyskał miano „króla szparagów” i jest rozpoznawany na terenie całego powiatu.
„Kowale Losu”- to wyróżnienia zwracające uwagę na działalności pomocową i charytatywną. W tym roku to otrzymali je:
- Justyna Maciejczyk właściciel firmy MAGNUS z siedzibą w Skórnicach, która od wielu lat zaangażowana jest w lokalne życie społeczne. Dzięki jej filantropii w kontynuowane są w dużej mierze bogate tradycje sportowe w gminie Fałków, a życzliwość i ofiarność Pani Justyny znane są organizatorom licznych akcji charytatywnych skierowanych na potrzeby chorych dzieci i dorosłych.
- Grupa „Pomoc dla Bruna” - Niewątpliwie jest to najbardziej rozpoznawalna grupa pomocowa w powiecie koneckim. Od wielu miesięcy działa na rzecz powrotu do zdrowia małego Bruna Słowińskiego. Grupa organizuje szereg różnych inicjatyw, które przybliżają rodzinę chłopca do zebrania ogromnych kwot na leczenie za granicą. Wyróżnienie odebrali: babcia Bruna - Grażyna Brzezińska i tata Bruna - Mariusz Słowiński
- Firma Aspolmax Przetwórstwo Mięsa – Andrzej Stępień od wielu lat zaangażowany jest w pomoc drugiemu człowiekowi. Jako właściciel firmy ASPOLMAX niejednokrotnie angażował się w inicjatywy związane z finansowaniem i organizacją pikników rodzinnych, festynów. Ponadto brał udział w wydarzeniach profilaktycznych tj. m.in. „Biała wstążka”, 20-lecie PCPR w Końskich. Wielokrotnie wspierał inicjatywy sportowe. Jest to człowiek wielkiego serca, którym potrafi dzielić się z innymi.
- Dziecięca Drużyna Pożarnicza „Mali Strażacy Stąporków”. Mali Strażacy przy OSP w Stąporkowie, działają od 2015roku, a pomysłodawcą i założycielem był Jarosław Młodawski – obecnie Burmistrz Miasta i Gminy Stąporków. Ten sposób aktywizowania zasługuje na najwyższe pochwały. W czasach, kiedy ciężko odciągnąć dzieci i młodzież od komputerów, tego rodzajów aktywności są bardzo ważne. Mali Strażacy ze Stąporkowa uczą się empatii, pomocy drugiemu człowiekowi, są oddani i aktywnie zaangażowani w życie społeczne. Nagrodę odebrał Jarosław Młodawski z małymi strażakami.
- Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Nasze Podlesie”. Koło działa w gminie Radoszyce od niecałego roku, a już zrobiło dużo dobrego. Gospodynie i gospodarze z Podlesia dbają nie tylko o zachowanie tradycji. Dają się także dobrze poznać się w działaniach charytatywnych i na rzecz społeczności lokalnej.
- Konecki Batalion im. mjr. Hubala Polskich Drużyn Strzeleckich. Założony w 2014 roku. Zdołali już ufundować sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wraz z nim strzelcy uczestniczą we wszystkich uroczystościach patriotycznych na terenie województwa świętokrzyskiego. Krzewią tym samym pamięć i oddają cześć bohaterom. Batalion od 2017 roku organizuje w Kałkowie Święto Wojska Polskiego PDS dla drużyn z całego kraju, co niewątpliwie promuje i przedstawia nasz powiat na terenie Polski.
- Stowarzyszenie Przyjaciół Mechanika. Powstało 10 lat temu celem wspierania szkoły i uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Jego inicjatorem był pierwszy prezes Antoni Szkurłat oraz Beata Jakubowska – obecna dyrektor szkoły. Organizacja prowadzi szereg działań i inicjatyw. m.in. fundują nagrody dla wyróżniających się uczniów. Propagują zdrowy styl życia wśród całej społeczności szkolnej. Stowarzyszenie pomaga także rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej. Organizuje bale charytatywne, z których dochód przeznaczony jest na działalność statutową stowarzyszenia. Tym godnym działaniom przewodzi Witold Fitas, który nagrodę odebrał wspólnie z dyrektorką placówki Beatą Jakubowską.
Wyróżnienia „Gwóźdź Sezonu” promują wydarzenia i działania kształtujące kulturalną mapę naszego powiatu. W tym roku nagrodzono:
- Patrycję Bartyzel za scenariusz do spektaklu „Niewidzialni”. Patrycja Bartyzel to uczennica II LO im. Marii Curie Skłodowskiej, która tworzy scenariusze i reżyseruje spektakle. Scenariusz do spektaklu „Niewidzialni” otrzymał Nagrodę Srebrnego Pióra 2023, czyli w skali ogólnopolskiej uzyskał drugie miejsce w konkursie „Giętkie Pióro”. Jest to niebywały sukces młodej reżyserki, a jej talent wyróżnia ją wśród rówieśników.
- Mural „Hubal: Narodziny Legendy”. Mural, który powstał w Radoszycach to ukłon w stronę bohatera ziemi koneckiej. Mural ma ożywiać pamięć o majorze Henryku Dobrzańskim i w nowoczesny sposób przypominać mieszkańcom o historii, której byli częścią. Nagrodę odebrała Izabela Arwaj Prezes TWRP „Wszechnica Konecka”.
- Wystawę makiety modułowej „Miniaturowy świat kolei”. Mirosław Motyl już po raz drugi zaprezentował makiety modułowej kolei. Dzięki niemu do Końskich przyjeżdżają modelarze z całej Polski. Tworzą oni wystawę liczącą kilkaset metrów ekspozycji i przyciągają setki konecczan. Inicjatywa pana Mirosława odnosi wielki sukces i jest promocją powiatu koneckiego, cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.
- Festiwal Zup w Niekłaniu. To inicjatywa tworzona przez młodych ludzi skupionych przy Fundacji Inspiracja i Rozwój oraz Centrum Młodzieży i Wolontariatu na terenie Starej Piekarni w Niekłaniu. Młodzież zachęca do aktywizacji społeczeństwa, wydarzenie przyciąga bardzo wielu chętnych. Za nami już dwie edycje i obie przyciągnęły do tego miejsca sporo odwiedzających.
- Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Stąporkowie z Marianną Szustak. Celem jednostki jest organizacja wsparcia społecznego dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Atmosfera, która panuje w tym miejscu, ilość organizowanych warsztatów, zajęć i pomysłów niejednokrotnie zadziwia i jest powodem do dumy. Podopieczni PŚDŚ W Stąporkowie, już kilka razy z sukcesami prezentowali swoje talenty na terenie kraju. Nie da się nie wspomnieć wielkiego sukcesu Pani Marianny Szustak, która znalazła się wśród finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Świat Nikiforów” ze swoją niesamowitą pracą pt.: „Marzyciel”.
- Zespół Królewiaczki za artystyczną aktywność. Chluba gminy Smyków i powiatu koneckiego. Dzieci i młodzież prezentują bardzo wysoki poziom artystyczny i biorą udział w wielu wydarzeniach. Ich działalność znana jest nie tylko na terenie naszego powiatu, a koncerty są zawsze wielkim sukcesem i dają radość widzom. Dziś również mogliśmy zobaczyć ich na naszej scenie, za co serdecznie dziękujemy. Animatorem tych działań jest Agnieszka Nowacka.
- Wiesław Mietliński – Fundacja Inicjatyw Młodzieży. Od lat propaguje ideę współpracy z młodzieżą polonijną z Ukrainy i Litwy. Działania fundacji obejmują organizację koncertów, wystaw, szkoleń i konferencji. W powiecie koneckim jest znana przede wszystkim z organizacji corocznych Dni Sierosławic. Wiesław Mietliński to niestrudzony propagator idei Ludwika Zamenhofa i języka esperanto, a działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych ma szczególne znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej, a o znaczeniu takich inicjatyw dobitnie świadczy zorganizowana przez Wiesława Mietlińskiego w Starostwie Powiatowym w kwietniu bieżącego roku wystawa „Wojna w Ukrainie oczami dzieci”.
- UTW Stąporków. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Stąporkowie w tym roku będzie obchodził dziesiąte urodziny. Od tylu bowiem lat prowadzi swoją działalność edukacyjną, prozdrowotną, kulturalną i sportową na rzecz społeczności lokalnej. Działania oczywiście koncentruje na osobach w wieku przedemerytalnym i emerytalnym dbając o ich wszechstronną aktywizację fizyczną i społeczną oraz poprawę jakości życia.
„Przyjaciel Powiatu Koneckiego”- te honorowe tytuły edycji 2024 trafiły do:
- Stanisława Piekielnika - dyrektora Radia Plus Radom. Rozgłośnia ta swoim zasięgiem obejmuje ponad pół miliona słuchaczy, w tym wielu w powiecie koneckim. Ks. dr Stanisław Piekielnik od 1 lipca 2022 r. jest dyrektorem tej rozgłośni. Choć zadania wynikające z przyjętych święceń związały go z Radomiem, nie zapomina o pobliskich regionach. W prowadzonych mediach, poprzez relacje dziennikarskie, informuje także o tym, co dobrego dzieje się w powiecie koneckim. Jako dyrektor Radia Plus Radom ściśle współpracuje ze Starostwem w przygotowaniu programu radiowego „Powiat Konecki na Fali”, w którym prezentowane są działania społeczne, gospodarcze, kulturalne, sportowe czy edukacyjne realizowane przez jednostki należące do Powiatu Koneckiego.
- Stanisława Wróbla – redaktora naczelny „Echo Dnia”. Podobne działanie w zakresie przekazu medialnego realizuje od wielu lat redakcja Echa Dnia na czele ze Stanisławem Wróblem, Prezentowane materiały zarówno w gazecie, jak i na portalach nie omijają tego, co ważne dla społeczności powiatu koneckiego.