Tradycyjnie podczas XXV Kuźnic Koneckich zostały wręczone statuetki i certyfikaty „Marki Koneckiej”. Podstawową funkcją tego szczególnego wyróżnienia jest wykreowanie, bądź wskazanie osób wybitnych oraz markowych produktów, usług, wydarzeń i inicjatyw promujących nasz powiat. Nagrody te otrzymali:
- Rodzinna wytwórnia wędlin u Płytów
Wytwórnia wędlin u Płytów istnieje już prawie 27 lat i powoli staje się firmą pokoleniową. Tradycyjne metody produkcyjne i miejscowe surowce nadają wyrobom niezwykły aromat i decydują o ich jakości. Firma posiada certyfikat przynależności do szlaku kulinarnego "Świętokrzyska Kuźnia Smaków", a kiełbasa swojska zdobyła pierwsze miejsce w konkursie "Nasze kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów".
- Marek i Wiesław Rożejowie
Marek Rożej to trener słynnej już mistrzyni lekkoatletyki Natalii Kaczmarek oraz sztafety mieszanej Reprezentacji Polski 4 x 400 m. Obecnie mieszka we Wrocławiu, ale pochodzi z Końskich, bywa u nas często. Niewątpliwie Marek Rożej to wizytówka i promocja regionu. To też trener roku w Polsce w 2023. Wiesław Rożej to ojciec Marka - wieloletni działacz lekkoatletyczny, szef Świętokrzyskiego Związku Lekkiej Atletyki, a obecnie uczestnik wielu imprez rangi mistrzowskiej jako członek sztabu organizacyjnego. Jeśli nie ma go w Końskich, to pewnie jest w Spale!
- Restauracja Sycyliana
Sycyliana to niewątpliwie jedno z bardziej popularnych miejsc w Końskich. Ta znana i lubiana restauracja serwuje dania kuchni włoskiej na bardzo wysokim poziomie. Miejsce to przypomina włoski dom, takie „małe kulinarne Włochy”. Pomysł zrodził się z miłości do gotowania właściciela Szymona Karbownika, który uczył się tej kuchni pod okiem najlepszych kucharzy w Krakowie. Szymon z żoną rozpowszechniają smaki Italii już 13 lat. Smak potraw, ich wykwintność oraz sposób podania przyciąga do restauracji smakoszy z najodleglejszych stron.
- Marian Gołos - Budopar
Firma BUDOPAR działa ponad 30 lat. Początkowo zakres działalności ograniczał się do sprzedaży systemów dociepleń i produkcji parapetów z marmuru. Z biegiem czasu firma stała się nowoczesnym marketem budowlanym. Oferuje wszystko, co potrzebne do budowy domu, a ponadto wyposażenie ogrodu, meble czy też wyposażenie wnętrz, w tym dekoracji. Prowadzi sprzedaż na telefon oraz oferuje dowóz zakupionych materiałów na miejsce. Firma już dawno zyskała szerokie zaufanie klientów i pewnie kroczy w przyszłość.
- Józef Kołaczek
Rozpoczął pracę jako nauczyciel w Fałkowie. Angażował się w działania na rzecz lokalnej społeczności i dziedzictwa kulturowego regionu. Prawdziwą pasją Pana Józefa są jednak pszczoły. Przez wiele lat dał się poznać jako niestrudzony propagator pszczelarstwa i wszelkich prozdrowotnych właściwości wyrobów pochodzących z pasieki. Zaangażowanie i wytrwała praca zaowocowały wieloma odznaczeniami państwowymi m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony dla Rolnictwa.
- Sebastian Moczarski z Kapelą Stąporkowską
W 2017 roku Sebastian Moczarski przejął opiekę nad Zespołem Ludowym z Mokrej, zespołem UTW Senioriada oraz prowadzenie lekcji gry na pianinie z grupą dziecięco-młodzieżową. W 2021 roku utworzył Kapelę Stąporkowską. Grupa skupia się na tworzeniu własnych utworów i w dużej mierze na wyszukiwaniu starych pieśni i przyśpiewek ludowych. Kapela występuje na potańcówkach organizowanych przez miłośników ludowizny i bez wątpienia wzbogaca ofertę kulturalną regionu poprzez organizacje ludowych warsztatów dla dzieci ze szkół podstawowych, przedszkoli. Kapela zdobywa laury w wielu konkursach.
Absolutnie wyjątkowym wyróżnieniem jest „Diament Marki Koneckiej”, który w tym roku za całokształt działalności otrzymał niestudzony propagator turystyki Wojciech Pasek. Wojciech Pasek, społecznik i krajoznawca, od ponad 25. lat prezes w koneckim oddziale PTTK. Jest jednym z rekordzistów – maratończyków. Na swym koncie ma ponad 300 biegów maratońskich i wiele ultramaratońskich. Biegał w najważniejszych maratonach europejskich, takich jak: berliński, paryski, sztokholmski, lizboński, londyński, wileński czy talliński, biegał także w Nowym Jorku. Przez kilkadziesiąt lat był niezwykle aktywny społecznie: organizował i dalej organizuje rajdy, wędrówki czy biegi, które ściągają nie tylko mieszkańców Końskich, ale cieszą się też wielką popularnością poza granicami województwa, co przyczynia się do promocji konecczyzny.