niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Dni Otwarte w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, to wydarzenie na które czekało wiele osób, na co dzień zajmują się rolnictwem, hodowlą, ale także wymyślaniem i wprowadzaniem nowoczesnych rozwiązań, zarówno w kwestii roślinności, środków ochrony roślin, czy szeroko rozumianej mechanizacji. Nawet upał nie był w stanie zatrzymać wystawców i zwiedzających, wśród których były również rodziny z dziećmi. Najmłodszym szczególnie do gustu przypadła wystawa zwierząt hodowlanych, które wielu z nich mogło zobaczyć pierwszy raz w życiu.

Dziś jest dzień, w którym możemy zobaczyć liczne efekty ciężkiej pracy rolnika, hodowcy i nauki. Każdy, kto nas odwiedzi z pewnością dostrzeże wiele obszarów, w których można znaleźć bardzo interesujące rozwiązania i propozycje. Dla zwiedzających przygotowano ciekawe atrakcje i możliwości zakupu. Dzisiaj wręczone są Superczemionaty i Czempionaty – mówiła Agnieszka Pietrzak – dyrektor ŚODR w Modliszewicach.

Władze powiatu koneckiego w tym dniu reprezentowali: starosta – Grzegorz Piec, któremu towarzyszyła małżonka oraz Dariusz Banasik – członek Zarządu. Obecny był również Jacek Werens – dyrektor PUP w Końskich oraz radny Rady Miejskiej w Końskich, któremu również towarzyszyła małżonka.

Jesteśmy tu dziś z naszymi rodzinami i widzimy te piękne efekty wytężonej pracy wielu hodowców i rolników. Jadąc do Ośrodka stanęliśmy na polu doświadczalnym i zobaczyliśmy liczne odmiany roślin i zbóż, które przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań przynoszą takie imponujące efekty. Dziękuję wszystkim, którzy tu dziś są i pokazują, że bez rolnictwa nie da się zbudować silnego państwa i rozwijać kraju. Własne możliwości hodowli, to niezależność, której nie możemy się pozbyć. Dlatego serdecznie dziękuję wszystkim Państwu za tą ciężką pracę – podkreślał obecny na uroczystości starosta – Grzegorz Piec.

Wśród obecnych na wydarzeniu nie zabrakło: ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Czesława Siekierskiego, członkini Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Anity Koniusz i wicewojewody - Michała Skotnickiego.

Brakuje nam młodzieży w rolnictwie i osób, które mogły by przejmować gospodarstwa. Kiedyś byliśmy nawet na pierwszym miejscu w Europie pod tym względem. Niestety w ostatnich latach ta sytuacja się pogorszyła, zmniejszyła się opłacalność w rolnictwie. Jest duża uciążliwość pracy, wymaga dużo oddania i stąd małe zainteresowanie młodzieży przyszłą pracą. To dobre spotkanie konsumentów i producentów” – mówi do zebranych minister – Czesław Siekierski.

Jak co roku rozstrzygnięto również konkursy:

AgroLigi 2024, gdzie zwycięzcami zostali:

- W kategorii Firma - Firma Handlowo Usługowa Sikora Sp. z o.o. z miejscowości Bieliny w powiecie kieleckim.

- W kategorii Rolnik – zwycięzcą został Rafał Gawlik z miejscowości Śladków Mały w powiecie kieleckim.

- Konkurs Na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne zwyciężyła - Agata Machocka. - Gospodarstwo zdobyło już bardzo wiele nagród i wyróżnień. Jego areał to 7 ha i jest prowadzone w sposób ekologiczny. Znajduje się w miejscowości Cisów, w powiecie kieleckim i ma charakter rodzinny. U Pani Agaty możemy zaopatrzyć się w maliny, truskawki, porzeczki i borówki, ale także w szeroką gamę warzyw. W ramach Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD) gospodarstwo prowadzi przetwórstwo własnych płodów rolnych, takich jak choćby: dżemy owocowe (malinowo – jabłkowe, truskawkowe i malinowe), powidła śliwkowe, soki i syropy malinowe oraz ketchup cukiniowo - pomidorowy, a także susz owocowy.

Zwycięstwo w konkursie Na Piękne i Bezpieczne Gospodarstwo Agroturystyczne trafiło do Gospodarstwa Agroturystycznego Sosnowy Zakątek, które prowadzi Pani Justyna Pura - Kluczewsko, powiat włoszczowski.

- W kategorii bydła mlecznego Superczempionem została krowa Humana 31 ze Stadniny Koni w Michałowie, natomiast wśród królików Superczempionat wywalczył królik wychodowany przez Mariusza Boguckiego z Bodzentyna.

Paweł Kubiak