Dokładnie 13 czerwca 1999 roku, w czasie VII pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny ksiądz prałat Kazimierz Sykulski został zaliczony w poczet 108 męczenników okresu II wojny światowej. Na tę chwilę czekała cała wspólnota, ale chyba najbardziej wspólnota kościoła koneckiego, skąd pochodził i pełnił do ostatnich swych dni posługę kapłańską ks. Kazimierz Sykulski. Pewnie nie chciałby, żeby stawiać Go w centrum uwagi, ale my chcemy Go naśladować w Jego odwadze i męstwie, które wynikały z wiary i służby Bogu, Kościołowi, drugiemu człowiekowi i ojczyźnie – usłyszeliśmy na początku uroczystej mszy św. w intencji 25 rocznicy błogosławieństwa ks. Kazimierza Sykulskiego z ust proboszcza Kolegiaty Św. Mikołaja w Końskich ks. dziekana - Jacka Wieczorka.
W tej podniosłej chwili nie zabrakło władz Powiatu Koneckiego, na czele ze Starostą Koneckim – Grzegorzem Piecem i Dariuszem Banasikiem – członkiem Zarządu Powiatu Koneckiego. Wśród obecnych byli również: Jacek Werens – radny Miasta i Gminy w Końskich, Beata Zbróg – radna Rady Powiatu Koneckiego, Zbigniew Sadorski – sekretarz powiatu, Marian Wikiera, Agnieszka Gwardecka oraz Agata Centkowska – naczelnicy w Starostwie Powiatowym w Końskich.
Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Krzysztof Bochniak – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Diecezji Radomskiej.
Pochodził stąd i tutaj się wychowywał. Święcenia kapłańskie przyjął w 1905 roku. Od 1929 roku był w tej świątyni proboszczem, aż do Jego śmierci w 1941 roku. Dobrym słowem jednał sobie ludzi i dysponował potężną charyzmą społeczno – polityczną. W kazaniach patriotycznych często mówił, że jedność w narodzie będzie powodowała wzrastanie dumy narodowej, a niezgoda zrujnuje kraj i ojczyznę. Po trzecim aresztowaniu i wywiezieniu do obozu koncentracyjnego nie zmienił swojego postępowania i z wielką godnością, pomagając współwięźniom, zginął zostając rozstrzelany. Podczas aresztowania mówił, że jeśli Bóg i Ojczyzna wymagają od Niego największej ofiary, to On chętnie ją złoży. Drodzy siostry i bracia wspominajmy bł. ks. Kazimierza jako Tego, który nie tylko żył na tych terenach, ale przede wszystkim jako Tego, który żyje na co dzień w naszych sercach – podkreślał podczas uroczystego kazania ks. Krzysztof Bochniak.
W uroczystości udział wzięli liczni parafianie, koneccy proboszczowie, poczty sztandarowe:. Powiatu Koneckiego, Straży Honorowej oraz Cechu i Chór Kolegiacki im. bł ks. Kazimierza Sykulskiego.
Paweł Kubiak