niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Wraz ze zbliżającym się końcem roku szkolnego 2023/24 Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie kończy realizację trzeciego projektu w ramach akredytacji programu Erasmus Plus akcji kluczowej 1: Mobilność edukacyjna osób. Tegoroczny projekt składał się z dwóch części, jedna obejmowała realizację praktyk zawodowych dla uczniów Technikum, a druga kurs języka angielskiego dla nauczycieli przedmiotów zawodowych. Realizacja programu zagranicznych praktyk zawodowych to projekt roczny i wieloetapowy. Do projektu zakwalifikowało się 13 uczniów; w tym 3 handlowców, 2 logistyków i 8 informatyków. Koordynatorem projektu jest Karol Banasik - wicedyrektor szkoły, a za logistykę i organizację projektu odpowiadała Hanna Rzepka – była dyrektor ZSP w Stąporkowie.

Kolejnym etapem była realizacja zajęć przygotowawczych psychologiczno-pedagogicznych i kulturowych prowadzonych przez pedagoga Dorotę Fitas i zajęć z języka angielskiego prowadzonych przez anglistów Katarzynę Dworzyńską i Pawła Ferensa.

Partnerem projektu była grecka firma ECTE-Mobility i jej szefowa Stella Androulaki. Informatycy odbywali praktyki w sklepach i serwisach komputerowych oraz w szkole podstawowej, zajmując się naprawami i utrzymaniem sprzętu komputerowego. Handlowcy pracowali w sklepach z pamiątkami i ekskluzywną odzieżą na starym mieście w Rethymno. Logistycy pracowali w magazynie greckiej sieci supermarketów Papadakis. Uczniowie podczas praktyk rozwijali swoje kompetencje zawodowe, inerpersonalne, doskonalili język angielski zarówno potoczny, jak i branżowy, poznali też pewne zwroty w języku greckim.

Praktyka pozwoliła im się usamodzielnić oraz organizować pracę i życie codzienne w nowych warunkach. Była też doskonałą okazją do poznania Krety, jej uroków, przyrody i historii oraz dała uczniom możliwość wypoczęcia korzystając z atrakcji nadmorskiego położenia Rethymno. W ramach programu kulturowego firma ECTE zorganizowała uczniom dwie wycieczki, jedną do Chanii, pięknego nadmorskiego kurortu z malowniczą starówką i portem weneckim, a drugą na jedną z najbardziej malowniczych plaż Matalę. W drodze do Chanii grupa zatrzymała się nad jeziorem Kournas wpisanym do programu NATURA 2000. Kolejną wycieczkę uczniowie odbyli ze swoimi opiekunkami do Fortezzy, głównego zabytku Rethymno, twierdzy wybudowanej w XVI wieku przez Wenecjan. Uczniowie zwiedzali także inne zabytki miasta i podziwiali jej urokliwą starówkę, port wenecki, marinę czy spacerowali po promenadzie nadmorskiej. Po odbyciu praktyk zawodowych w siedzibie firmy ECTE odbyła się ewaluacja i podsumowanie. Uczniowie i ich opiekunowie otrzymali Certyfikaty uczestnictwa w projekcie wystawione przez firmę ECTE i przez Szkołę. Równolegle z projektem uczniowskim odbywał się projekt rozwijania kompetencji językowych dedykowany dla nauczycieli przedmiotów zawodowych w Technikum. Wzięło w nim udział sześciu zawodowców. Kurs ten zakończył się uzyskaniem Certyfikatów przez nauczycieli.

Projekt w całości jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, na który Zespół Szkół w Stąporkowie pozyskał 54 525 euro co stanowi wartość 238 350 złotych. Udział uczniów i nauczycieli w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Szkoła w Stąporkowie jest nie tylko prekursorem ale i liderem w powiecie koneckim w realizacji projektów i wymiany międzynarodowej dla młodzieży.

Materiał: ZSP w Stąporkowie