niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie odbyło się spotkanie młodzieży i nauczycieli w ramach międzynarodowego projektu ERASMUS PLUS: „APPLES-Applying Practices for Productive Learning of Enterpreneurial Skills”-„Praktyczna nauka bycia przedsiębiorczym”. Projekt, którego motywem przewodnim są „jabłka” finansowany przez Unię Europejską. Nauczycielami odpowiedzialnymi za realizacje projektu są Małgorzata Świtakowska i Jolanta Kozubska.

Główne cele projektu to: promowanie przedsiębiorczości wśród młodych ludzi przez praktyczne działania, rozwijanie innowacyjności, kreatywności, pewności siebie, odpowiedzialności za własne działania, umiejętności podejmowania działań zmierzających do własnego rozwoju oraz przygotowanie młodzieży do zaistnienia w przyszłości na europejskim rynku pracy.

Uczestnikami są następujące kraje: Polska, Niemcy, Włochy, Portugalia, Chorwacja, Grecja, Litwa. Odbyły się już trzy spotkania: w Niemczech, Chorwacji i na Litwie. Realizacja projektu w Polsce odbyła się od 25 września 2016 do 1 października 2016. Polskę odwiedzili następujący uczestnicy projektu: Niemcy (2 nauczycieli i 3 uczniów), Grecja (4 nauczycieli i 5 uczniów), Chorwacja (2 nauczyciel i 3 uczniów), Portugalia (4 nauczycieli i 3 uczniów), Włochy (2 nauczycieli i 3 uczniów) i Litwa (2 nauczycieli i 3 uczniów). Program wizyty grupy międzynarodowej w Polsce skupiał się, zgodnie z założeniami projektu, na rozpowszechnianiu zdrowego trybu życia i rozwijaniu przedsiębiorczości. Przygoda rozpoczęła się w Warszawie, gdzie uczestnicy wzięli udział w wykładzie na temat zdrowego odżywiania. Wykład został przeprowadzony przez dietetyka, absolwenta Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Większość realizowanych zadań odbywała się w grupach międzynarodowych. W ramach dnia przedsiębiorczości uczestnicy odwiedzili KSWP gdzie poznali historię powstania oraz zakres działalności instytucji. Mieli również możliwość przeprowadzania wywiadów na temat dbałości o zdrowie w miejscu pracy oraz funkcjonowania firmy. Przeprowadzili rozmowy z pracownikami Sanepidu, Banku PKO, Urzędu Miasta i II Liceum Ogólnokształcącego. Ważnymi punktami programu był również udział młodzieży w nagrywaniu wideo sportowego promującego zdrowy tryb życia. W tym celu udali się do na kort tenisowy, do klubu karate, KYOKUSHIN na zajęcia jogi i do szkoły tańca na zumbę. Pracowali również nad ulotką informacyjną zawierającą zasady dobrze przeprowadzonej rozmowy o pracę. Oprócz pracy w grupach międzynarodowych uczestnicy mieli również okazję poznania małej cząstki naszego kraju. Pierwszy dzień pobytu w Warszawie to także zwiedzanie Starego Miasta i Zamku Królewskiego. W Końskich i w Sielpi dowiedzieli się o historii regionu. Prawdziwą atrakcją była również wizyta w Sandomierzu i wędrówka Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym oraz spacer po centrum Kielc. Pobyt grupy międzynarodowej w Końskich zakończył się uroczystym lunchem w Astorii, gdzie uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa oraz skromne upominki promujące nasz region. Koordynator projektu Ruth Schreckenberg, która ostatni raz gościła w naszym mieście 10 lat temu wyraziła wielkie uznanie dla zmian jakie zaszły w naszym kraju od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przedstawiciele lokalnych władz – Bogdan Soboń - Starosta Konecki, Wicestarosta - Andrzej Marek Lenart, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Obratański, Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia - Krzysztof Stachera, Prezes KSWP Marek Mika, zaproszeni goście na zakończenie projektu wyrazili nadzieję, że uczestnikom podobało się w naszym kraju i że znajomości tu zawarte przetrwają znacznie dłużej niż tylko czas trwania tego projektu.