Tradycją stało się już, że podczas Kuźnic Koneckich Zarząd Powiatu Koneckiego przyznaje statuetki Marki Koneckiej oraz poszczególne tytuły wyróżniającym się firmom, instytucjom, a także osobowościom z terenu Powiatu. W tym roku zaszczytne wyróżnienia w postaci Marki Koneckiej powędrowały do następujących rąk:
„Alfa – Cer Kopaniny” - to firma, która zajmuje się produkcją i sprzedażą elementów dekoracyjnych dedykowanych do płytek ceramicznych. Powstała w 1999 roku firma nawiązała współpracę z wieloma kontrahentami z branży ceramicznej w kraju i na świecie.
„To wyróżnienie mobilizuje. Chciałbym zaznaczyć że nasze produkty eksportujemy między innymi do takich krajów, jak: Niemcy, Francja, Izrael, a nawet Ekwador” - podkreślał prezes i jednocześnie założyciel firmy – Wiesław Kwiatkowski, odbierając statuetkę.
Firma „Magnus TOBACCO” – Skórnice. Przedsiębiorstwo od wielu lat działa w branży tytoniowej, oferując swoim klientom najwyższej jakości wyroby. Marka Magnus jest dostępna i rozpoznawalna w wielu krajach europejskich. W imieniu firmy statuetkę odebrała główna księgowa – Katarzyna Łuczyńska.
Konecki Klub Karate KYOKUSHIN działa od 2010 roku. Jego misją jest rozwój i promocja sportów walki, ze szczególnym uwzględnieniem Karate KYOKUSHIN. „Moim największym sukcesem jest to, że mogę się dzielić z innymi tym, co kiedyś otrzymałem” - zaznaczał skromny i wielce utalentowany Mateusz Garbacz – założyciel Klubu.
Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu – Wszechnica Konecka. Jest to organizacja pozarządowa założona w 2000 roku. Na przestrzeni minionych lat Stowarzyszenie skutecznie działało na rzecz rozwoju społeczności lokalnej, realizując wyznaczone zadania. Wszechnica Konecka wielokrotnie wspierała również przedsięwzięcia o charakterze promocyjno – kulturalnym na terenie Powiatu. „Dziękuję moim poprzednikom za wysiłek i wsparcie, które włożyli w działalność Stowarzyszenia. To dzięki wam udało się osiągnąć sukces”- podkreślał Szymon Biały – prezes TWRP Wszechnica Konecka podczas gali.
Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, instytucja dobrze znana nie tylko konecczanom. Ośrodek doskonale poradził sobie w czasach transformacji ustrojowej i obecnie zatrudnia ponad 200 osób. Jest instytucją, która w sposób profesjonalny pomaga rolnikom w aplikowaniu o fundusze unijne. W zakresie swej działalności wykorzystuje pola doświadczalne, na których znajduje się ponad 150 odmian roślin uprawnych. „To dla nas szczególnie cenna nagroda, ponieważ otrzymujemy ją od przedstawicieli lokalnej społeczności” - mówił Jarosław Mostowski – dyrektor ŚODR w Modliszewicach.
JANKOL Zakład Kamieniarski. Firma istnieje od 1985 roku, a jej założycielem jest – Jan Kolbus. Pan Jan zaczynał od małego zakładu kamieniarskiego, by dziś z powodzeniem konkurować nie tylko na rynku ogólnopolskim oraz poza granicami kraju. Firma specjalizuje się w produkcji i montażu nagrobków, jak również w naturalnym kamieniarstwie budowlanym. Przedsiębiorstwo sprowadza materiał z całego świata i wykonuje usługi również dla klientów indywidualnych z uwzględnieniem ich oczekiwań. Założyciel firmy – Jan Kolbus zadedykował otrzymaną nagrodę rodzinie i swoim pracownikom.
I tak po wręczeniu statuetek Koła Wodnego przyszedł czas na wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.
Diament Marki Koneckiej w tej edycji Kuźnic Koneckich trafił do firmy „HEKO” - Zakładu Tworzyw Sztucznych i Wyrobów Różnych z Czermna. Firma powstała w 1990 roku i specjalizuje się przede wszystkim w produkcji i dystrybucji owiewek samochodowych. Aż 90 % wytwarzanej produkcji jest eksportowane do krajów Europy Zachodniej, ale nie tylko, bo również do Chin i USA. „Jesteśmy firmą, która działa od 26 lat. Bierzemy udział we wszystkich motoryzacyjnych targach na świecie” - podkreślała Mariola Konieczna, która wraz z mężem Henrykiem odbierała Diament Marki Koneckiej.
Kowala Losu, nagrodę przyznawaną przez Forum Wolontariatu Szkół Ponadgimnazjalnych w Końskich, w tym roku otrzymał Marcin Pytlos – ratownik medyczny, ale przede wszystkim społecznik, dla którego najważniejszym celem jest pomagać innym. „Marcin Pytlos, to człowiek o wielkim sercu. Zawsze można na niego liczyć . Nigdy nie odmawia pomocy. Poświęca swój wolny czas, by uświadamiać i dzieci, i osoby dorosłe, jak ważne są pierwsze chwile, gdy ktoś ulegnie wypadkowi, straci przytomność, a karetka pogotowia jest w drodze. Uczy właściwych zachowań, by ludzie nie bali się ratować życia, bo ono jest najważniejsze” - podkreślała Dorota Duda – Członek Zarządu Powiatu Koneckiego. Pan Marcin wyróżnienie zadedykował swoim dzieciom
Alchemik Konecki – nagroda przyznawana przez Powiatowe Forum Pracodawców w Końskich „za przekuwanie idei w rzeczywistość”, powędrowała w tym roku do pani Danuty Filiks, właścicielki Apteki „Pod Zegarem” – „Mój zawód nie pozwala na zbytnie eksponowanie się, więc chciałabym bardzo podziękować za zaufanie, którym Państwo mnie obdarzyli” - mówiła wzruszona pani Danuta. Apteka działa nieprzerwanie od 15 maja 1991 roku i, jak podkreśla właścicielka, jej główną misją jest niesienie ulgi w cierpieniu przy pełnym zachowaniu zasad etycznych zawodu aptekarza.
Gwóźdź Sezonu to nagroda przyznawana przez Koneckich Twórców i Animatorów Kultury, za działalność artystyczną w 2015 roku otrzymał ją Roman Cieślak za płytę pt. „Na naszych dłoniach”. Muzyk od ponad 40 lat uczestniczy w wielu przedsięwzięciach instrumentalno – kulturalnych. Współzałożyciel, twórca muzyki i gitarzysta, takich koneckich zespołów, jak: SWEET COMBO, czy TRZECI KAMIEŃ OD SŁOŃCA. Obecnie na bazie autorskiego albumu zawiązał się Zespół RiF, czyli Roman i Ferajna. Nagrodę w imieniu artysty odbierał Konrad Kamizela, który serdecznie dziękował w imieniu nagrodzonego.
Nagrodę Przyjaciela Kuźnic Koneckich przyznano Marzenie Kądzieli – redaktor Echa Dnia, podróżniczce i fotograficzce, której talent mamy okazję podziwiać prawie każdego dnia. Pani Marzena jest związana z Kuźnicami Koneckimi od samego początku. Dzięki jej pracy czytelnicy mogą zapoznawać się na bieżąco z wszystkimi wydarzeniami, które mają miejsce na terenie naszego Powiatu. Dziennikarka jest również utalentowaną fotograficzką. Podczas swoich podróży po świecie utrwala niezwykłe zakątki naszego globu, by później na wystawach prezentować je Konecczanom. „To jedna z najmilszych imprez, dziękuję Zarządowi Powiatu Koneckiego za docenienie mojej pracy” - mówiła Marzena Kądziela, odbierając nagrodę.
Ostatnią z przyznanych w tym roku nagród był Debiut Roku, który przypadł w udziale Zespołowi #Cookie. To stosunkowo młoda grupa, która na scenie muzycznej pojawiła się w grudniu 2013 roku. Twórczość zespołu doceniona została wieloma wyróżnieniami i nagrodami. Ostatnio młodzi artyści byli laureatami XIII – go Wrocławskiego Festiwalu Form Muzycznych i mogli zagrać z Kamilem Bednarkiem. Zespół określa swoją muzykę jako akustyczny indie pop. Nagrodę odebrali – Grzegorz Salata i Jakub Pietrzak.
Opracował: Paweł Kubiak