niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

17 czerwca 2016 roku mija dokładnie 20 lat odkąd działają Warsztaty Terapii Zajęciowej w Końskich. W uroczystości zorganizowanej na terenie ZZH w Maleńcu udział wzięli uczestnicy WTZ wraz z rodzicami i opiekunami, samorządowcy, dyrektorzy instytucji i firm współpracujący z Warsztatami, oraz byli już podopieczni placówki. Władze samorządowe powiatu koneckiego reprezentowali: Marian Król – przewodniczący Rady powiatu koneckiego, Bogdan Soboń – starosta konecki, oraz Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki.

Jubileuszowe spotkanie otworzył Szymon Biały – prezes Towarzystwa Wspierania Rozwoju Powiatu - „Wszechnica Konecka”, który jednocześnie podziękował za dotychczasową współpracę i podkreślił znaczącą rolę osób niepełnosprawnych w życiu społecznym. Marszałka województwa świętokrzyskiego – Adama Jarubasa, w tym dniu reprezentował - Zenon Piecaba. Wśród obecnych na uroczystości gości znalazł się również dyrektor Oddziału PFRON w Kielcach – Andrzej Michalski.

„To co robią WTZ w Końskich dla swoich podopiecznych żadną miarą zmierzyć się nie da. Państwa codzienna działalność pozwala uczestnikom nabierać pewności siebie i sprawia, że osoby tam przebywające czują się potrzebne i doceniane. Ta działalność jest dla nas bardzo ważna i istotna, stąd wiele troski i zabiegów w tym względzie. Myślę, że opieka „Wszechnicy Koneckiej” dobrze służy tej organizacji” - podkreślał Bogdan Soboń – starosta konecki, który zaznaczył również dobrą współpracę między koneckim WTZ, a placówką w niemieckim Quedlinburgu w powiecie Harz.

O 20 – letnim funkcjonowaniu WTZ opowiedziała kierownik placówki – Barbara Zbylut. Jak mogliśmy usłyszeć Warsztaty obecnie opiekują się 30 podopiecznymi, a na przestrzeni minionych 20 lat z działalności placówki skorzystało 104 uczestników. Co warto podkreślić 16 z nich podjęło pracę w ZAZ w Końskich, ale także na otwartym rynku pracy. Początki działalności nie były łatwe, siedzibą placówki była Spółdzielnia Inwalidów „Naprzód”, którą kierowała wówczas Jadwiga Życka. Jak podkreślała dyrektor głównym celem kierowanych przez nią Warsztatów jest wielopłaszczyznowa rehabilitacja osób niepełnosprawnych, która ma zmierzać do poprawy ogólnego stanu zdrowia i sprawności psychofizycznej.

W tym wyjątkowym dniu uczestnicy Warsztatów, pod opieką instruktor Zofii Gutswy, przygotowali również niespodziankę w postaci kabaretowego spektaklu teatralnego pt. „Kopciuszek”.

„W imieniu rodziców dziękuję za ogromny trud włożony w nauczanie naszych dzieci. Gdyby nie taka placówka nasze dzieci skazane byłyby na siedzenie w domach. To dzięki pracownikom Warsztatów nasze dzieci mogą żyć na równych prawach. Dziękuję za ogromną wrażliwość i serdeczność” - znaczyła jedna z matek, która zabrała głos w imieniu rodziców uczestników WTZ w Końskich.

„Wasza współpraca z podopiecznymi daje wspaniałe efekty” - puentował w imieniu Adama Jarubasa – marszałka województwa i Agaty Binkowskiej – członek Zarządu województwa świętokrzyskiego - Zenon Piecaba.

„Miałem okazję być już w kilku WTZ, ale tak wspaniałego przedstawienia jeszcze nie widziałem” - zachwalał Andrzej Michalski dyrektor Oddziału PFRON w Kielcach.

Zarząd powiatu koneckiego na ręce Barbary Zbylut przekazał okolicznościowy upominek w postaci telewizora, prezent wspólnie wręczali starostowie w towarzystwie przewodniczącego Rady powiatu. Muzyczny akcent uroczystości nadali: Kamila Musiał – studentka Akademii Muzycznej w Łodzi, oraz Paweł Gierczyński – utalentowany akordeonista, zdobywca 4 – go miejsca na Konkursie Akordeonowym w Europie.

Opracował: Paweł Kubiak