niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Pierwsze dni marca w Powiecie Koneckim to czas przypominania żołnierzy drugiej konspiracji skazanych przez władze PRL na zapomnienie. W Czermnie 4 marca 2023r. uczczono pamięć Władysława Nowaka, jednego z tych niezłomnych bohaterów Ziemi Koneckiej, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej Ojczyzny. W uroczystościach zorganizowanych przez parafię w Czermnie uczestniczył również starosta Grzegorz Piec.

Warto przybliżyć sylwetkę tego wciąż mało znanego bohatera szerszemu gronu mieszkańców naszego powiatu. Władysław Nowak urodził się we wsi Gustawów. Od 26 lutego 1919 do 9 lutego 1922 roku pełnił ochotniczą służbę w Wojsku Polskim, a następnie od 1.06.1922 r. do połowy września 1939 r w Policji Państwowej. Jak czytamy we wspomnieniach córki – Marii Pozierak:

„Ojciec, wiem to z całą pewnością, był zaprzysiężonym członkiem ZWZ, gdy zbliżał się front ,uciekł z kolegami i ukrywał się u rodziny w Iwaniskach, następnie aresztowany przez NKWD, osadzony w więzieniu w Sandomierzu, odbity przez żołnierz AK i wyposażony w fałszywe dokumenty dociera do Namysłowa, gdzie spotyka się z żoną i dziećmi. Po paru miesiącach ukrywania się wrócił do domu rodzinnego na Gustawów. W nocy 31 października 1951r. gdy brzegiem lasu przemieszczała się obława bezpieki i KBW, nie wytrzymał nerwowo i wskoczył ze strychu, aby dobiec do lasu ok. 50 m, dosięgła go seria z karabinu maszynowego. Trafiony trzykrotnie w brzuch i rękę, ojciec padł ciężko ranny. Ubecy odwieźli go zaraz samochodem do szpitala w Końskich. Zmarł w męczarniach 1 listopada 1951r. Po dostarczeniu ciała do kaplicy kościelnej w Czermnie samochodem UB, pochowaliśmy go na cmentarzu parafialnym w Czermnie w grobie rodziców, stawiając nagrobek”.

Władysław Nowak został odznaczony medalami : przez 26pp za Wołyń i 3 x krotnie przez Państwową Policję, odszedł na wieczna warte przeżywszy lat 52. Cześć Jego Pamięci!

Adam Kubka