niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

81 lat temu Związek Walki Zbrojnej został przemianowany w największą organizację walki podziemnej w okupowanej Europie, przyjmując jednocześnie nazwę Armii Krajowej. W związku z tym historycznym wydarzeniem 14 lutego 2023 roku władze samorządu powiatowego i gminnego, w towarzystwie pocztów sztandarowych i Konecczan, uroczyście uczcili ten fakt okolicznościowym nabożeństwem. Mszy św. przewodniczyli: ks. Andrzej Grzegorski i ks. Eugeniusz Tyburcy. Władze powiatu koneckiego w tym dniu reprezentowali: Dariusz Banasik – członek Zarządu oraz Jacek Werens – dyrektor PUP, natomiast samorząd gminy Końskie reprezentował: burmistrz – Krzysztof Obratański oraz przewodniczący Rady – Piotr Słoka.

Nie zabrakło również przedstawicieli ŚZŻAK Oddziału w Końskich w osobach: Andrzeja Kosmy, Lucjana Góreckiego, Grzegorza Włodarczyka i Bogdana Kuśmierczyka. Sztandar ŚZŻAK nieśli uczniowie ZSP nr 1 w Końskich w asyście: Witolda Fitasa – nauczyciela klasy mundurowej, Oskara Domagały i Oskara Młodawskiego – uczniów klas I i III. Oprócz ww. sztandaru, w tej podniosłej uroczystości udział wzięły również poczty: Sz. P im. Armii Krajowej w Stadnickiej Woli oraz Cechu Rzemiosł.

„Ta symboliczna data przekształcenia nie jest ani początkiem, ani końcem, to pewien przystanek, przyczynek rozwoju konspiracji niepodległościowej, który powstał tuż po klęsce wrześniowej. W struktury Armii Krajowej weszło bardzo wiele organizacji. Poza strukturami zjednoczonego Wojska Polskiego pozostało niewiele związków, takim m.in. były Narodowe Siły Zbrojne. Na ziemi koneckiej pamięć o żołnierzach AK i ich czynie jest szczególnie ważna ponieważ obfitowała ona, jak rzadko gdzie, w wielkie postaci konspiracji niepodległościowej. To tu w Końskich, w czasie niemieckiego terroru bohaterski czyn Armii Krajowej pozwolił 2 razy zająć więzienie, pamiętajmy o tym. Niech nasza pamięć nie pozwoli na zapomnienie i przekazuje ten wielki wyczyn polskiego żołnierza w kolejne pokolenia Polaków” – podkreślał burmistrz Krzysztof Obratański podczas wystąpienia.

Pogoń za codziennością, brak bezrefleksyjności i traktowanie historii wybiórczo, z reguły przynosi opłakane skutki. Wobec zagrożenia, z którym obecnie borykają się nasi sąsiedzi Ukraińcy, każdy z nas sam musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dziś potrafiłby zdać egzamin z Polskości? Polskości, która nie jest „nienormalnością”, ale bezkompromisową miłością, szczególnie w obliczu zagrożenia. „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny”, te słowa zawsze miały głęboki przekaz, a w dzisiejszej rzeczywistości, są już nawet sprawdzane.  Dlatego też, wierność Polsce i gotowość do poświęceń za swój ukochany kraj musi być wpajana zarówno w domu, szkole oraz życiu codziennym, czyli dosłownie na każdej płaszczyźnie, bo tylko tak możemy zachować swoją tożsamość, budując jednocześnie silną wspólnotę.

Paweł Kubiak