niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W piątek 20 stycznia przedstawiciele Zarządu Powiatu: starosta Grzegorz Piec, wicestarosta Wiesław Skowron i członek Zarządu Jarosław Staciwa oraz dyrektor koneckiego Powiatowego Urzędu Pracy Jacek Werens uczcili 160 rocznicę zrywu niepodległościowego z 1863 roku, oddając hołd koneckim bohaterom Powstania Styczniowego. Pod krzyżem upamiętniającym Franciszka Makulskiego i Lucjana Łączkowskiego złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Była to również żywa lekcja historii dla przybyłej grupy młodzieży reprezentującej społeczność koneckich szkół ponadpodstawowych. O znaczeniu Powstania Styczniowego opowiedział naczelnik Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia - koneckiego starostwa - Krzysztof Stachera.

Powstanie Styczniowe zamyka pewną epokę ale jest jednocześnie początkiem drogi do odrodzenia wolnej Ojczyzny. Odzyskania niepodległości w 1918 r. doczekało ponad 3,5 tys. weteranów zrywu niepodległościowego z 1863 roku. W II Rzeczpospolitej darzono powstańców wielkim szacunkiem o czym świadczy fakt, że nawet generałowie salutowali im jako pierwsi.

W tym dniu starosta Grzegorz Piec, dyrektor PUP Jacek Werens i przedstawiciele młodzieży szkół ponadpodstawowych uczestniczyli również w otwarciu wystawy poświęconej 160 rocznicy Powstania Styczniowego przygotowanej przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Końskie. Na ekspozycji zgromadzono reprodukcje malarstwa, grafik i pozycji literackich nawiązujących treścią do czasów walk o niepodległość ojczyzny w 1863 roku.

Adam Kubka