niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

To niezwykłe kiedy ktoś potrafi poświęcić się drugiemu człowiekowi. Rodziny zastępcze, zastępcze ale wcale nie gorsze od tych tradycyjnych, spotkały się 16 maja br. w PCPR, by podsumować dotychczasowe działania związane z programem PRIDE. Wymieniony program, to specjalnie przygotowany panel dla kandydatów na opiekunów rodzin zastępczych. W spotkaniu brali udział także: starosta konecki – Bogdan Soboń, prezes Sadu Rejonowego w Końskich – sędzia Dorota Kaniowska, Urszula Przygodzka – wicedyrektor PCPR w Końskich, oraz trenerki programu PRIDE – Magdalena Adamczyk i Sylwia Piotrowska.

 

„Ci co wychowują są najważniejsi. Bywa jednak tak, że osoby nie mogą wychowywać dzieci, bądź co przykro mówić, nie chcą tego robić, dlatego tym bardziej chylę czoła przed Państwem. Zdarza się, że słyszymy już od dorosłych osób, które znalazły się w tego typu sytuacji, że nie ta matka która mnie urodziła, lecz  ta która mnie wychowała. Wychowanie nie jest z pewnością łatwe i na każdym spoczywa tu wielka odpowiedzialność, za co z pełnego serca jeszcze raz Państwu dziękuję” - podkreślał Bogdan Soboń – starosta konecki.

„Tego typu szkolenia są bardzo dobrą formą zapoznania się z różnymi wyzwaniami z jakimi przyjdzie się zmierzyć rodzicom zastępczym. Mam nadzieję, że nasze wspólne doświadczenia i wsparcie przyczynią się do przygotowania tych rodzin do tej misji”- zaznaczała Urszula Przygocka – wicedyrektor PCPR w Końskich.

„Bardzo się cieszę, że z roku na rok wzrasta liczba rodzin zastępczych. Wasza bardzo trudna praca daje wymierne efekty. Dziękuję, że jesteście” - podsumowywała Magdalena Adamczyk – jedna z trenerek programu PRIDE w PCPR w Końskich.

Spotkanie było również chwilą na refleksje, rozmowy i wymianę doświadczeń między rodzinami. Jak mogliśmy usłyszeć opieka nad dziećmi, które w swoim życiu często przeszły trudne chwile, wymaga czasu i pełnego zaangażowania. W codziennej egzystencji bywają różne chwile i momenty z którymi trzeba sobie poradzić, a dom rodzinny daje poczucie największego bezpieczeństwa.

„Staramy się z całych sił, by nasze dzieci mogły być otoczone wyjątkową atmosferą ciepła rodzinnego. Każdy dzień to dla nas wyzwanie, które mimo wszystko utwierdza w przekonaniu, że robimy coś wspaniałego. Razem z dziećmi cieszymy się i jednocześnie przeżywamy trudne momenty w ich dorastaniu” - podkreślali obecni na spotkaniu rodzice zastępczy.

Spotkanie było również doskonałą okazją do symbolicznego wręczenia wyróżnień, dyplomów i nagród książkowych, które poszczególnym rodzicom wręczali wspólnie przedstawiciele władzy sądowniczej, samorządowej i instytucjonalnej. Fundatorem nagród książkowych był starosta konecki – Bogdan Soboń.