niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Czwartek 12 maja br. to dzień, w którym SOSW w Baryczy gościł przyjaciół z Litwy. Nawiązanie współpracy młodzieży polsko – litewskiej z Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Baryczy i Vilniaus Verkiu Spec. Mokykla, było możliwe dzięki staraniom Wiesława Mietlińskiego, mieszkańca Sierosławic, który dzięki wizytom na Litwie nawiązał kontakt i postanowił namówić do współpracy wymienione szkoły. Jak zapewnia dyrektor Ośrodka w Baryczy – Jan Słuszniak rozmowy nie trwały zbyt długo i prawie spontanicznie podjęto decyzję o wzajemnej współpracy, którą oficjalnie rozpoczęto właśnie 12 maja br. w Baryczy.

 

„Cieszę się, że to partnerstwo zostało nawiązane. Mam nadzieję, że te relacje młodzieży będą dalej skutecznie budować przyjazne relacje między nami” - podkreślał na spotkaniu starosta konecki – Bogdan Soboń, któremu w tym dniu towarzysz wicestarosta - Andrzej Marek Lenart.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, wychowawcy, ale także przedstawiciele samorządu, dyrektorzy szkół i przedstawiciele instytucji działających na terenie Powiatu.

„Tego typu spotkania są bardzo ważne w obopólnych relacjach. Mam nadzieję, że rezultatem tego spotkania będzie przyjaźń, która pozwoli na łatwiejszą współpracę nie tylko na podłożu międzyszkolnym, ale także międzypaństwowym”- zaznaczała świętokrzyska wicekurator Oświaty – Renata Rabczyńska.

W części artystycznej goście przygotowali utwory w czterech językach: polskim, litewskim, rosyjski, ale i także, co było niespodzianką, w języku diaspory żydowskiej. Wszystkie wykonania nagrodzono gromkimi oklaskami, jednak największe towarzyszyły utworom w języku polski. Nie zabrakło okazji do pamiątkowego zdjęcia i okolicznościowych podarunków, które w imieniu Zarządu Powiatu przekazali starostowie koneccy. W tym szczególnym dniu uczniowie przygotowali również specjalny poczęstunek. Na stołach pojawiły się sałatki, chłodniki, lemoniady, ciasta, placki, a nawet desery w barwach narodowych. Specjalne podziękowania usłyszał również Adam Jarubas – marszałek województwa świętokrzyskiego, który patronuje przedsięwzięciu, jak również uprzyjemnia gościnę przyjaciołom  z Wilna. To właśnie dzięki uprzejmości marszałka litewska młodzież mogła zwiedzić między innymi Jaskinię Raj.