niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W sobotni poranek 5 listopada został wyznaczony marsz w ramach uczczenia 104. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na starcie stanęło ponad 200 uczestników. Cieszyć musi tak liczna frekwencja podczas tego rajdu, bo deszczowa pogoda mogła zniechęcić każdego. Na, jak się okazało, niełatwą trasę wyruszyły osoby indywidualne, ale też kilka grup zorganizowanych. Wśród nich biało - czerwona reprezentacja Starostwa Powiatowego i Urzędu Pracy w Końskich ze starostą Grzegorzem Piecem i dyrektorem PUP Jackiem Werensem na czele. Ponadto stawili się uczniowie ze szkół podstawowych z Białaczowa, Miedznej Drewnianej, Gomulina, SP nr 2 w Końskich oraz  Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie.

Szlak XXVI Rajdu Niepodległości wiódł początkowo ulicami Końskich: Partyzantów, Jasną, Kościeliską, Folwarczną. Dalej trasa oznaczona białymi kropkami kluczyła leśnymi duktami w stronę Górnego Młyna, a następnie Izabelowa i po przekroczeniu drogi do Nieba wzdłuż leśnej granicy gruntów miejskich krętą drogą do Skałek pod Piekłem, gdzie przy ognisku można się było posilić  i nieco ogrzać.

Powrót, zdecydowanie już krótszy, doprowadził wytrwałych piechurów, po przemaszerowaniu około 18 kilometrów, do wiaty przy szkole w Stadnickiej Woli. Tam czekali organizatorzy z koneckiego oddziału PTTK, wręczając strudzonym uczestnikom dyplomy i suweniry.

Marian Wikiera