niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W środę 11 maja 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Końskich już po raz dziesiąty zjawili się najlepsi informatycy z gimnazjów naszego powiatu. Organizatorami konkursu byli: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 i Starostwo Powiatowe w Końskich. W szranki jubileuszowej edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy Komputerowej dla gimnazjalistów stanęło 8 zawodników ze szkół w Stadnickiej Woli, Radoszycach oraz Gimnazjum Nr 1 z Końskich. Przybyłych uczniów oraz ich opiekunów powitała Dyrektor - Jolanta Gregorczyk, podkreślając rangę dobrego wykształcenia informatycznego we współczesnym świecie oraz życząc uczestnikom konkursu powodzenia we współzawodnictwie.

 

Po tak miłym wstępie gimnazjaliści przystąpili do zmagań z zadaniami przygotowanymi przez organizatorów konkursu. Autorami informatycznych łamigłówek byli nauczyciele ZSP nr 3 – Grażyna Zbroja, Jarosław Ciszek i Krzysztof Orliński. Pomocą służyli uczniowie starszych klas Technikum Informatycznego. Test z ogólnej wiedzy informatycznej był pierwszym etapem rywalizacji. Gimnazjaliści, za pomocą specjalnej aplikacji działającej w sieci lokalnej, odpowiadali na pytania przygotowane przez J. Ciszka. „Dobry wynik zależał od uważnego czytania poleceń.” – skomentowali zawodnicy po zakończeniu tej części konkursu. Dokładność i uwaga to ważne zalety przyszłego informatyka. Do kolejnego zadania należało zakasać rękawy, w dłonie ująć wkrętaki i ze znajdujących się na stole montażowym podzespołów złożyć działający komputer. Trzeba przyznać, że pani Grażyna Zbroja przygotowała dla gimnazjalistów nie lada łamigłówkę. Początkowo niektórym po zakończeniu montażu zostało sporo części… W końcu jednak udało się zmieścić wszystkie podzespoły w obudowie i opisać ich parametry. „Poznaliśmy praktyczną stronę pracy informatyka. Na pewno zdobyte doświadczenie przyda się do samodzielnego złożenia komputera” – odpowiadali uczestnicy po zakończeniu zadania. Opinię gimnazjalistów potwierdzili starsi koledzy. „Po roku nauki takie zadanie to dla nas drobnostka, choć początkowo i my mieliśmy trudności” – skomentowali uczniowie Technikum Informatycznego.

Trzecie zadanie autorstwa K. Orlińskiego również stanowiło praktyczny problem. Tym razem należało poprawić pracę Kaczora Donalda. Bohater kreskówek Disneya obiecał skonfigurować komputer oraz dostęp do sieci dla swoich siostrzeńców. Jednak, jak to z Donaldem bywa, wynik pracy okazał się bardzo daleki od obietnic. Uczestnicy konkursu najpierw uśmiechnęli się czytając o problemach Dyzia, Zyzia i Hyzia, a potem z zapałem zabrali do naprawiania błędów Donalda (a było ich sporo). Po dotarciu do końca zadania gimnazjaliści podkreślili praktyczną przydatność umiejętności konfiguracji oprogramowania. „Systemy operacyjne i programy czasem nie chcą działać tak, jak byśmy chcieli i trzeba dużo się napracować, aby je do tego skłonić” – podkreślali zawodnicy. „Często znajomi zwracają się do nas z prośbą o rozwiązanie problemów z ich komputerami. Wiedza i umiejętności, które zdobywamy w naszej szkole pozwalają nam poradzić sobie z takimi zadaniami. A jeśli czegoś jeszcze nie wiemy, nasi profesorowie zawsze służą radą” – zapewnili ich uczniowie „Ekonomika”.

Po zakończeniu zmagań konkursowych organizatorzy przystąpili do sprawdzania prac, natomiast zawodnicy udali się na zasłużony odpoczynek połączony poczęstunkiem. Asystujący w konkursie uczniowie Technikum Informatycznego zaprezentowali gościom swoją szkołę i wyczerpująco odpowiadali na pytania gimnazjalistów. Jak łatwo się domyśleć, dotyczyły one wyboru szkoły, w której będą kontynuowali naukę. Starsi koledzy zapewnili, że dla przyszłych informatyków najlepszym wyborem jest „Ekonomik”. Dyrektor Jolanta Gregorczyk pogratulowała wyników wszystkim uczestnikom, podziękowała ich opiekunom oraz organizatorom. Następnie wręczyła zwycięzcom konkursu cenne nagrody w postaci sprzętu informatycznego ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Końskich oraz dyplomy uznania.

Laureatami X Powiatowego Konkursu Wiedzy Komputerowej zostali:

I miejsce: Mateusz Basiak z Gimnazjum Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Radoszycach – opiekun Jan Staciwa.

II miejsce: Mateusz Staciwa z Gimnazjum Nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Radoszycach – opiekun Jan Staciwa.

III miejsce: Paweł Narożnicki z Gimnazjum w Stadnickiej Woli – opiekunowie - Marzena Piwowarczyk i Paweł Grot.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a opiekunowie podziękowania za trud włożony w dobre przygotowanie zawodników. Zarówno uczestnicy konkursu, jak i ich opiekunowie zgodnie podkreślali sprawną organizację zawodów. Na zakończenie organizatorzy zaprosili wszystkich chętnych na przyszłoroczną edycję zmagań konkursowych.

Opracowanie: ZSP Nr 3 w Końskich