niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Zakończyła się mobilność dla uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie, którzy wspólnie ze szkołą w Rumunii, realizowali projekt na temat ”Podobni, a jednak inni - skarby kultury i przyrody Polski i Rumunii”. Partnerem w realizacji projektu była szkoła Liceul Tehnologic Sebes w Rumunii. Mobilność trwała 5 dni roboczych (plus 2 dni na podróż). Udział w niej wzięło 20 uczniów z Liceum (z klasy II i III) i Technikum (z klasy II i III) oraz 4 opiekunów: Hanna Rzepka, Edyta Grabowska, Karolina Ścisłowicz – Pluta oraz Dorota Fitas – koordynator projektu.

W pierwszym dniu projektu delegacja ZSP w Stąporkowie została powitana w rumuńskiej szkole przez: Adinę Mixandra Stanciu - dyrektora szkoły, Cristinę Campean – koordynatora projektu, nauczycieli, uczniów, a także przez Dorina Albu – wicemera miasta Sebes. Tematem przewodnim pierwszego spotkania było przedstawienie swoich szkół, regionu i kraju za pomocą prezentacji multimedialnych. Następnie młodzież uczestniczyła w różnych lekcjach m.in. z geografii, historii i biologii. Pierwszy dzień zakończył się dyskoteką integracyjną. W drugim dniu mobilności odbyły się warsztaty kulinarne, w czasie których młodzież przygotowywała dania popularne w swoim kraju. Uczniowie ze Stąporkowa gotowali tradycyjny polski żurek oraz jajka z majonezem kieleckim. Młodzież z Rumunii przygotowała polentę z serem i ze śmietaną oraz popularny deser – gogosie. W czasie degustacji potraw młodzież rozmawiała o tradycjach kulinarnych i innych obyczajach charakterystycznych dla swoich krajów.

Młodzież uczestniczyła również w zajęciach w bibliotece szkolnej. Uczniowie poznali polską i rumuńską literaturę, sylwetki czołowych pisarzy i poetów. Opowiadali o swoich zainteresowaniach czytelniczych. Po południu brali udział w rekonstrukcjach historycznych prezentowanych przez grupę z Rotary Club – organizację zajmującą się działalnością charytatywną i wolontariatem.

Podczas projektu zorganizowane były wyjazdy edukacyjne, w czasie których uczniowie ze szkoły rumuńskiej wystąpili w roli przewodników. W języku angielskim przedstawiali ciekawe miejsca w swoim regionie. Młodzież zwiedziła Skansen Astra Museum, Rezerwat Rapa Rosie, miasto Sybin i jego atrakcje: stare miasto, most kłamców, katedrę ortodoksyjną, miasteczko Alba Julia. W mobilności, był również czas przeznaczony na taniec i rozgrywki sportowe. Młodzież z naszej szkoły zaprezentowała naszego polskiego Poloneza. Uczniowie z Rumunii wykonali tradycyjny taniec Hora, który tańczony jest w dużym zamkniętym okręgu. Następnie na sali gimnastycznej oraz na hali sportowej odbyły się rozgrywki w piłkę nożną oraz w piłkę siatkową.

Dzień aktywności sportowej był okazją do podzielenia się informacjami na temat dyscyplin sportowych. W ostatnim dniu mobilności, dla wszystkich uczestników projektu zostały wręczone certyfikaty udziału w projekcie. Podsumowano działania i wnioski. Dla szkoły partnerskiej przekazane zostały produkty projektowe: torby pamiątkowe z logo projektu, kalendarze, które zawierały zdjęcia ciekawych miejsc gminy Stąporków w różnych porach roku. Autorami zdjęć byli uczniowie ZSP w Stąporkowie. Wśród pamiątek, które zostały podarowane szkole w Rumunii, znalazły się materiały promujące gminę Stąporków i powiat konecki. ZSP w Stąporkowie serdecznie dziękuje Burmistrz - Dorocie Łukomskiej oraz Staroście - Grzegorzowi Piecowi za przekazanie materiałów. Zanim uczestnicy mobilności wrócili do Polski, zwiedzili słynny zamek Bran u Hrabiego Drakuli, miasto Sighisoara. Przez czas pobytu w Rumunii nocowali w czterogwiazdkowym hotelu Leul de Aul.

Projekt realizowany był w ramach programu - Ponadnarodowa mobilność uczniów - Nabór 2021, finansowany ze środków UE. Organizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji PO WER. Projekt miał na celu podniesienie kompetencji kluczowych w zakresie wielojęzyczności, technologii cyfrowych oraz rozwoju osobistego i społecznego wśród uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Stąporkowie poprzez pokazanie różnic i podobieństw z zakresu kultury i przyrody Polski i Rumunii. W mobilności młodzież doskonaliła język, przełamywała barierę komunikacyjną, podnosiła wiedzę na temat Rumunii, zdobywała doświadczenie, nawiązywała nowe znajomości, a także rozwijała kompetencje interpersonalne. Autorkami projektu były: Dorota Fitas i Anna Misiowiec – nauczycielki ZSP w Stąporkowie. W tłumaczenie projektu na język angielski zaangażowały się Małgorzata Hampel oraz Karolina Ścisłowicz – Pluta.