niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

3 Maja, to data niezwykle ważna dla narodu polskiego. Przypomina ona nie tylko Polakom, ale i Europejczykom o niezwykle ważnym wydarzeniu, które otwierało drogę reform ustrojowych. W tym roku mija 225 lat od momentu uchwalenia Konstytucji 3 – go Maja, nowoczesnej, odważnej, a nade wszystko pionierskiej w Europie ustawy konstytucyjnej. Przed urzędem MiG w Końskich zgromadzili się Konecczanie, liczne poczty sztandarowe, samorządowcy, dzieci i młodzież, by uczestniczyć w oficjalnych obchodach. Nie zabrakło biało – czerwonych kotylionów, harcerzy, zuchów i przedszkolaków, z których szczególnie dumni byli towarzyszący im rodzice.

W programie artystycznym zaprezentowano patriotyczne pieśni i tańce, oraz fragmenty obrad z Sejmu Wielkiego, które prezentowała konecka młodzież z Gimnazjum Nr 2, Domu Kultury i samorządowych Przedszkoli. Narodowy Mazur w wykonaniu gimnazjalistów i przedszkolaków nagrodzono gromkimi brawami.

„Dziękuję wszystkim, którzy zadali sobie trud przyjścia tutaj na wspólne spotkanie, by wrócić pamięciom do czasów Konstytucji 3 – go Maja. Nasi przodkowie przez dziesięciolecia spotykali się pod ołtarzem Ojczyzny, przed Konecką Gloriettą, by kultywować, wspominać utraconą suwerenności i planować jej odzyskanie. Przy tej uroczystości mamy również kilku symbolicznych bohaterów. To biało – czerwona flaga narodowa, hymn państwowy i poczty sztandarowe, ale także dzieci i młodzież. Myśl konstytucyjna w Europie powstała jako reakcja na absolutyzm monarszy. Polska konstytucja na tym tle była wyjątkowa” - podkreślał burmistrz MiG w Końskich – Krzysztof Obratański.

Władze samorządu powiatowego w tym dniu reprezentowali: Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki, oraz Dorota Duda, Barbara Cieplińska i Stanisław Haraziński – radni Rady powiatu koneckiego. Po uroczystym wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu narodowego, oraz prezentacji artystycznej, oddano honorową salwę i w uroczystym korowodzie przemieszczono się koneckimi ulicami w kierunku Kolegiaty św. Mikołaja, gdzie odprawiono okolicznościową mszę za Ojczyznę pod przewodnictwem dziekana ks. Andrzeja Zaparta.

„Jesteśmy dumni, że to właśnie nasz naród, jako pierwszy w Europie uchwalił Konstytucję 3 – go Maja. Najważniejszą jednak ustawą zasadniczą dla nas powinien być dekalog, od którego codziennie powinniśmy zaczynać nasze życie. Pamiętajmy o tym, bo tylko wtedy człowiek będzie zdolny do tworzenia rzeczy wielki, takich jak właśnie Konstytucja 3 – go Maja” - zaznaczał w kazaniu ks. dziekan.

Wartę honorową podczas liturgii pełniła młodzież z klasy mundurowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego – Oddział w Końskich.

Na sportowe dusze w tym dniu czekały również Masowe Biegi Uliczne, które  miały już XXVI edycję. Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwał osobiście Wojciech Pasek – prezes koneckiego Oddziału PTTK, nazywany przez organizatorów główną duszą zawodów. Biegi odbywały się przy zmiennej aurze pogodowej i o ile przy roztwarciu, dokonanym przez Krzysztofa Stacherę – reprezentującego w tym dniu starostę koneckiego – Bogdana Sobonia, można było jeszcze sądzić, że deszcz oszczędzi sportowców, o tyle przy starcie nadzieje te prysły jak bańka mydlana. Prawdziwymi herosami Biegów okazali się najmłodsi, a ściślej mówiąc dzieci zakwalifikowane do kategorii krasnali i przedszkolaków, którym przyszło biegać w strugach deszczu. Najmłodszym towarzyszyli rodzice, wspólnie pokonując dystans 200 i 400 metrów. Wszystkim serdecznie gratulujemy ogromnego ducha rywalizacji sportowej i życzymy równie wielkiego zapału na przyszłość. Na wszystkich czekały pamiątkowe medale i nagrody rzeczowe dla najlepszych. Podczas Biegów można było zauważyć wolontariuszki, które kwestowały, by pomóc Paulince Dudzie, dziewczynce zmagającej się z poważną chorobą, mieszkance miejscowości Fidor.

Opracował: Paweł Kubiak