niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Bogoria, to miejscowość w powiecie staszowskim województwa świętokrzyskiego, gdzie 11 września 2022 roku odbyły się tegoroczne Dożynki Wojewódzkie. 13 dożynkowych wieńcy, wykonanych z wielu rodzajów zbóż, kwiatów i ziół, reprezentowało swoje powiaty i uczestniczyło w konkursie na najpiękniejszy z nich. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, przy współpracy: Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Domu Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach, Urzędu Gminy w Bogorii oraz Powiatu Staszowskiego. Jak przystało na święto dziękczynne uroczystości rozpoczęto od mszy świętej, odprawionej pod przewodnictwem sandomierskiego ks. bp Krzysztofa Nitkiewicza w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii.

„Śmiało można powiedzieć, że owoce trudu pracy rolnika, są znakiem Bożej bliskości, Bożego miłosierdzia. To Bóg zsyła nam słońce, deszcz i wiatr, różnorodność owoców, bukiet zapachów i gamę kolorów, czy wręcz barokowe kształty owoców. Każde rzeczy w rolnictwie, a więc i pory roku mają znaczenie, a ziemię trzeba kochać i szanować, ale także chronić, by można ją przekazywać kolejnym pokoleniom. Człowiek pracujący w rolnictwie stąpa mocno po ziemi, zdobywa doświadczenie i nie łatwo go zwieść, ma twardy kark wobec wszelkich hochsztaplerów. Wieś jest ostoją wartości, a wiara jest tu ciągle żywa, mocna i głęboka. Jak mówił kardynał Marcello Mimmi –„Póki żyje przynajmniej jeden Polak wierze katolickiej nie zabraknie obrońcy”. Te słowa można dziś z całą stanowczością powtórzyć odnosząc się do polskich rolników” – podkreślał ks. bp.

Powiat Konecki reprezentowała około 100 osoba grupa składająca się z przedstawicieli 20 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszego powiatu, na czele z przewodniczącą Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Końskich – Justyną Rupniewską. Władze samorządowe reprezentowali: starosta – Grzegorz Piec i Dariusza Banasik – członek Zarządu. 

„Jesteśmy tu dziś na tej przepięknej uroczystości, by podziękować za trud i ciężką pracę rolników z naszego powiatu. Wszystkim rolnikom serdecznie dziękujemy za całoroczny wysiłek, dzięki któremu na naszych stołach możemy mieć chleb” – podkreślał starosta – Grzegorz Piec, który w asyście Dariusza Banasika, uczestniczył we wniesieniu przepięknego wieńca dożynkowego reprezentującego powiat konecki do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bogorii.

Starostami tego wydarzenia byli: Ewelina Witaszek z Samotni, w powiecie staszowskim, która wraz z mężem Sylwestrem gospodaruje na 100 ha gospodarstwie, specjalizującym się w produkcji mleka oraz Jarosław Kaczmarek mieszkający w Zaostrowie, w powiecie koneckim, który z żoną Elżbietą i synem Bartoszem prowadzi około 75 ha gospodarstwo specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego w liczbie 120 szt. Gospodarstwo Pana Jarosława dostarcza około 650 tys. litrów mleka rocznie. Tegoroczne jury konkursowe wytypowało następujących zwycięzców: pierwsze miejsce zajął powiat kielecki, reprezentujący gminę Bieliny, drugie miejsce powędrowało do powiatu staszowskiego z sołectwa Tursko Małe Kolonia, wchodzącego w skład gminy Połaniec, a trzecie miejsce przyznane zostało powiatowi opatowskiemu, który reprezentowała gmin Tarłów. Nagrody w wysokości 5,3 i 2 tysiące złotych powędrowały do przedstawicieli wymienionych wcześniej powiatów. Organizatorzy postanowili również przyznać wyróżnienia i nagrody finansowe w wysokości 500 złotych. Wyróżnienia otrzymali: Powiat Konecki, Powiat Jędrzejowski, Powiat Kazimierski, Powiat Buski, Powiat Ostrowiecki, Powiat Pińczowski, Powiat Sandomierski, Powiat Skarżyski, Powiat Starachowicki i Powiat Włoszczowski. Nagrody ufundował Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.

W nabożeństwie wzięli udział rolnicy, posłowie na Sejm RP – przedstawiciele świętokrzyskich powiatów, radni i członkowie Zarządu Sejmiku województwa, a także liczni przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych.

Artystycznych wrażeń, podczas tegorocznych dożynek, dostarczały występy zespołów folklorystycznych, w tym Zespół Pieśni i Tańca "Kielce", a gwiazdą wieczoru był występ Zespołu „Łzy”. Na prezentowanych stoiskach można było zapoznać się z regionalnymi produktami oraz rękodziełem ludowym i sprzętem rolniczym.

Paweł Kubiak