niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Uczniowie klas mundurowych z województwa świętokrzyskiego oficjalnie rozpoczęli rok szkolny. W jego inauguracji, która odbyła się na terenie Targów Kielce, udział wziął szef MON Mariusz Błaszczak. Wydarzenie to odbyło się we wtorek 6 września, przed oficjalną inauguracją 30. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Minister Błaszczak pogratulował osobiście kadetom podjęcia nauki w szkołach o profilu mundurowym.

„Podjęliście dobrą decyzję. W klasach mundurowych można łączyć edukację oraz zdobywanie umiejętności potrzebnych przy obronie ojczyzny” – zaznaczył minister obrony.

Na placu apelowym stanęli w szyku zwartym młodzi adepci wychowania wojskowego w tym młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich. Z rąk ministra wyróżnienia odebrali także najlepsi uczniowie. Wśród nich okolicznościowe grawertony otrzymało dwóch uczniów z koneckiego Mechanika - Michał Sykus oraz Mateusz Nowak, którzy zostali wyróżnieni za wysoką kulturę osobistą i propagowanie postaw patriotycznych. Jak podkreśla Witold Fitas - ich opiekun i nauczyciel - wymienieni uczniowie swoje zainteresowania rozwijają ponadto w szeregach Jednostki Strzeleckiej 2160. Zaraz po uroczystości starosta Grzegorz Piec - wraz z członkiem zarządu powiatu Dariuszem Banasikiem – pogratulowali wyróżnionym zaangażowania i godnej postawy. Na koniec odbyła się pokazowa musztra z bronią z udziałem kadetów z Kielc.

Trzeba zauważyć w tym miejscu, że w całym kraju szkoli się obecnie 20 tysięcy kadetów. W województwie świętokrzyskim jest osiem szkół (w tym dwie w Końskich), które realizują program ministra obrony narodowej w zakresie przygotowania wojskowego.

Marian Wikiera