niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

24 kwietnia br. mieliśmy przyjemność znów oglądać zmagania kolarzy, a wszystko to za sprawą Andrzeja Sypytkowskiego – głównego organizatora i jednocześnie dyrektora Wyścigu – Szlakiem Walk MJR Hubala. Tegoroczny Wyścig był XI w historii tej imprezy. Wyścig podzielono na 4 etapy, pierwszy z nich rozpoczynający imprezę zaczynał się 21 kwietnia w Skarżysku Kamiennej, a następnie w Tomaszowie Mazowieckim i Opocznie. Zmagania kolarzy z 10 ekip kolarskich kończył dystans ponad 176 km wokół Końskich.

XI Międzynarodowy Wyścig Szlakiem Walk MJR Hubala przyciągnął licznych kibiców i miłośników tej dyscypliny sportu, którzy mimo nie najlepszej pogody kibicowali fantastycznym kolarzom. W tegorocznym Wyścigu wystąpiły następujące ekipy: De Rosa z Rybnika, Kloss BDC z Ukrainy, LKT z Brandenburgii, Teranova z Tarnowa Podgórnego, ISP z Ukrainy, Voster z Podkarpacia, CCC Sprandi Polkowice, Pogoń Mostostal Puławy, ekipa z Warmii i Mazur, oraz świętokrzyska ekipa – Domin Sport.

„Kończąc karierę zawodową w planach miałem pomysł zorganizowania Wyścigu. Były różne pomysły, ale ostatecznie zwyciężył pomysł uhonorowania ostatniego żołnierza kampanii wrześniowej - Henryka Dobrzańskiego – mjr Hubala. Z tym pomysłem zgłosiłem się do Telewizji Polsat prosząc o patronat medialny i spotkałem się z pełnym zrozumieniem. Mam nadzieję, że wszyscy razem zobaczymy dziś piękne kolarstwo” - zaznaczał Andrzej Sypytkowski – główny organizator Wyścigu.

„Końskie witają kolarzy, witają wielką imprezę sportową, która oddaje ducha nie tylko sportowej rywalizacji, ale i pamięci o tych czynach i tych ludziach, którzy są ważni z punktu widzenia naszego systemu wartości, historii i naszej ojczyzny. Bardzo się cieszę, że są tu nie tylko sympatycy kolarstwa, ale także ci dla których pamięć o przeszłości jest bliska i warta podkreślenia. Mam nadzieję, że możemy występować w roli gospodarza następnych edycjach Wyścigu poświęconego pamięci mjr Hubalowi” - mówił Krzysztof Obratański – burmistrz MiG w Końskich.

Głównym sponsorem Wyścigu był ATLAS, który ufundował również replikę szabli mjr Hubala. Nagrodę zwycięzcy osobiście wręczał Paweł Kisiel – wiceprezes Zarządu ATLAS-u, który powiedział między innymi: ”Jestem dumny, że zostaliśmy głównym sponsorem tego fantastycznego Wyścigu, szczególnie że idee patriotyczne są nam bardzo bliskie”.

Samorząd powiatu koneckiego reprezentowali: Marian Król – przewodniczący Rady powiatu, oraz Andrzej Marek Lenart – wicestarosta konecki. Zarząd województwa świętokrzyskiego reprezentował – Jan Maćkowiak – wicemarszałek. Sygnał do startu dał burmistrz - Krzysztof Obratański. Po rozerwaniu się peletonu, jeszcze na 3 okrążeniu widzieliśmy uciekającą grupkę. Tak jak się spodziewano mocny peleton na ostatnim okrążeniu doszedł uciekinierów, by wspólnie finiszować na mecie na ulicy Hubala. Fantastyczny sprint pokazał - Eryk Latoń z grupy CCC Sprandi Polkowice, który wygrał zarówno w Końskich, jak i w klasyfikacji generalnej. Białą koszulkę młodzieżową założył - Alan Banaszek również z CCC Sprandi Polkowice. Najlepszym góralem został - Dominik Oborski z Domin Sport, natomiast najaktywniejszym kolarzem został - Tomasz Kiendyś z CCC Sprandi Polkowice.

Podczas wręczania nagród na scenie Wyścigu pojawiły się goście, legendy polskiego kolarstwa, a wśród nich: Zenon Jaskuła, Marek Leśniewski, Cezary Zamana, czy oczywiście Andrzej Sypytkowski. Ze szczególną sympatią o Końskich wspominał Cezary Zamana – zwycięzca pierwszej edycji Wyścigu w 2000 roku.

Słowa podziękowania skierowano również do Antoniego Szkurłata, który zawsze wspierał ten Wyścig. Na scenie pojawił się tez wnuk mjr Hubala – Henryk Sobierajski, który w towarzystwie Andrzeja Sypytkowskiego i zwycięzców Wyścigu złożyli symboliczne kwiaty przed popiersiem Henryka Dobrzańskiego. Osobiste podziękowania za ogromne wsparcie i nieoceniona pomoc usłyszała żona dyrektora Wyścigu - Pani Edyta, która jako nagrodę odebrała bukiet kwiatów.

Kolarzom towarzyszyli liczni kibice, którzy nagrodzili sportowców gromkimi brawami, a kompleksową transmisję z całego Wyścigu będzie można oglądać na antenie Polsat Sport, już od 1 maja br.

Opracowanie: Paweł Kubiak