niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W dniach od 18 do 19 marca br. na terenie województwa świętokrzyskiego gościła kilkudziesięcioosobowa delegacja Ukraińska reprezentująca przedsiębiorców z branży rolniczej. Goście swą podróż po województwie rozpoczęli oczywiście od wizyty w stolicy regionu i spotkaniu się z marszałkiem województwa świętokrzyskiego - Adamem Jarubasem. To właśnie w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się pierwsze spotkanie robocze, gdzie dyskutowano o możliwościach wsparcia i rozwoju biznesu rolniczego we współpracy Polsko - Ukraińskiej. Ukraińskiej delegacji przewodniczył - Andrij Gyżko - pierwszy zastępca przewodniczącego Administracji Państwowej Obwodu Winnickiego.

W zaplanowanym programie pobytu goście zwiedzili kieleckie Targi - AGROTECH, jak również spotkali się z prezesem Zarządu Fundacji - Agencji Rozwoju Regionalnego - Ryszardem Nosowiczem w Starachowicach. W czasie kilkugodzinnego pobytu na terenie powiatu koneckiego przedstawiciele delegacji mieli możliwość spotkania się z dyrektorem Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Jarosławem Mostowskim, oraz ze starostą koneckim - Bogdanem Soboniem. Jak podkreśla gospodarz powiatu w 2008 roku minęło równo 50 lat nawiązania partnerskich stosunków z Obwodem Winnickim. Sam powiat konecki utrzymuje ww. współpracę od 2005 roku, w którą zaangażowała się również gmina Fałków. Po wizycie w ŚODR w Modliszewicach i zwiedzeniu gospodarstwa rolnego hodowcy bydła mlecznego - Michała Matuszczyka, goście przemieścili się w stronę gminy Ruda Maleniecka. Tu oczekiwała ich delegacja w osobach: Bogdana Sobonia - starosty, Piotra Pałgana - przewodniczącego Rady gminy i Leszka Pękali - wiceprzewodniczącego. Duże zainteresowanie ukraińskich przyjaciół wzbudził pomnik Karpia Królewskiego. O jego historii powstania i znaczeniu, w nie tylko lokalnej gospodarce gminy opowiadał sam starosta, który podkreślał zarówno dorobek gospodarczy wyeksponowanego Karpia, jak i ogromny wkład naukowy - Franciszka Staffa.

"Franciszek Staff, to autorytet, jeśli chodzi o chów ryb słodkowodnych w skali nie tylko europejskiej, ale i światowej. Jego dokonania i dorobek naukowy są imponujące. Z myślą o tym dorobku powstał właśnie ten pomnik przed, który Państwo tutaj dziś jesteście. To jedyny taki pomnik w skali całego kraju" - podkreślał Bogdan Soboń - starosta konecki.

Po pamiątkowym zdjęciu przemieszczono się w kierunku Muzeum Stacji Doświadczalno - Ichtiologicznej im. Franciszka Staffa, gdzie zapoznano się już szczegółowo z przeszło 100 - letnią działalnością Ośrodka. Po historycznej Izbie gości oprowadzała - Monika Grzegorczyk - współwłaścicielka Gospodarstwa Rybackiego w Rudzie Malenieckiej. Jednocześnie Pani Monika podkreślała, że prowadząc rybacką działalność gospodarczą stara się kontynuować ją w taki sposób, aby zachować tradycje zapoczątkowane właśnie przez samego - Franciszka Staffa. Nietuzinkowy dorobek założyciela Stacji potwierdzały zarówno zebrane zbiory w postaci fotografii, eksponatów, jak i dokumentacji historyczno – archiwalnej zgromadzonej w gablotach.

"Chciałabym podkreślić, że to właśnie Franciszek Staff zapoczątkował gospodarkę stawową, skupiając się na intensywnej hodowli ryb. Dzięki wieloletniej pracy doświadczalno – badawczej pod przewodnictwem profesora Staffa uznano, że to właśnie Karp Królewski jest tą najwłaściwszą rybą zdolną do tego typu chowu" - zaznaczała Monika Grzegorczyk - oprowadzają przybyłych gości.

Po wpisaniu się do pamiątkowej Księgi, delegacja przejechała do Samorządowej Jednostki Kultury, czyli Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu, gdzie zwiedzała Muzeum, oraz zapoznała się z obszerną i bogatą historią obiektu. Spotkanie w Maleńcu było także doskonałą okazją do rozmów w kwestii wzajemnej współpracy na rzecz rozwoju kultury, agroturystyki i przedsiębiorczości na terenach wiejskich, co podkreślał dyrektor Zakładu – Maciej Chłopek. Podczas pobytu na ziemi koneckiej ukraińskiej delegacji towarzyszyli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Co warto również podkreślić wśród delegacji obecni byli nie tylko przedstawiciele Obwodu Winnickiego i znajdującego się w jego obrębie terytorialnym - Pochrebyszcza, ale również przedstawiciele Ługańska, jednego z 24 Obwodów Ukrainy, który bezpośrednio graniczy z Rosją. Wśród wielu pytań zadawanych staroście koneckiemu znalazły się również te dotyczące spraw samorządowych, które odnosiły się zarówno do struktury, jak i zakresu administrowania tego rodzaju jednostką samorządu terytorialnego.

Opracował: Paweł Kubiak