niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Już po raz 16 Park Etnograficzny w Tokarni gościł wielu wystawców z regionalnymi potrawami, produktami i rękodziełem ludowym. W niedzielę 19 września ten zabytkowy obiekt tętnił życiem, a przybyli goście mogli zapoznać się wieloma aspektami życia tradycyjnej świętokrzyskiej wsi. W tegorocznej edycji tej imprezy aktywny udział wzięły dwa Koła Gospodyń Wiejskich z naszego powiatu: KGW z Miedzierzy i KGW ze Smykowa. Wydarzenie zainaugurowała Msza Św. odprawiona w zabytkowym kościele. Zainteresowanie zwiedzających przyciągały pokazy darcia pierza, przędzenia w przęślicy czy kiszenia kapusty w beczce tradycyjnym sposobem.

KGW „Miedzierzanki” brały udział w konkursie kulinarnym „Warzywne wariacje", na który przygotowały flaczki z boczniaków. Smak tej potrawy został doceniony, przypadł do gustu oceniającym i został nagrodzony wyróżnieniem. Nasze gospodynie nagrody i dyplomy odebrały na scenie w towarzystwie pozostałych laureatów tegorocznej edycji zmagań kulinarnych. Oprócz dania konkursowego na stoisku gospodyń z Miedzierzy można było skosztować również kotletów mielonych i pasztecików z boczniaków z czerwonym barszczykiem, oraz pysznych, domowych wypieków.

Gospodynie ze Smykowa zdobyły uznanie gości, serwując smykowskie prażuchy. To proste danie przygotowywały już nasze prababki – opowiada pani Renata Janus - Gotowane ziemniaki z zaparzaną mąką, manną i mąką ziemniaczaną podawane z okrasą z boczku i cebuli były kiedyś bardzo popularne. Cała impreza została przygotowana starannie i chętnie przyjedziemy do Tokarni w następnym roku.

Na dzieci czekało wiele atrakcji, gry i zabawy rodzinne, nawiązujące do życia na wsi. Wszystkim pokazom i stoiskom edukacyjnym towarzyszyły ludowe rytmy, a niewątpliwa atrakcją był występ zespołu „DAJ TO GŁOŚNIEJ”. Organizatorami wydarzenia były: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.