niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

18 września 2021 r. w Smarkowie świętowano dzień patrona św. Stanisława Kostki. Tradycyjnie już do kaplicy, w której znajdują się relikwie patrona dzieci, młodzieży i ministrantów, przybyli pielgrzymi z Końskich, Stąporkowa, Niekłania Wielkiego i Kazanowa. Po mszy świętej, którą celebrował ksiądz dziekan Andrzej Zapart – proboszcz parafii św. Mikołaja w Końskich, pielgrzymi i lokalna społeczność wzięli udział w festynie rodzinnym. Organizatorem tego wydarzenia była Parafia św. Mikołaja w Końskich i Rada Sołecka Smarkowa. Warto nadmienić iż Starosta Konecki Grzegorz Piec, którego w tym dniu reprezentował Wicestarosta Wiesław Skowron, objął festyn rodzinny patronatem honorowym i przyznał wsparcie finansowe.

W uroczystości wzięli też udział: poseł na Sejm RP Mariusz Gosek, Burmistrz Miasta i Gminy Stąporków Dorota Łukomska oraz Radny Rady Miejskiej w Stąporkowie Jacek Trudnos.

Brak słońca zastąpiła pogoda ducha i dobra zabawa, bowiem dla strudzonych pątników i przybyłych gości przygotowano smaczny poczęstunek i wiele atrakcji m. in. plac zabaw dla najmłodszych, występy muzyczne ludowych zespołów „Smarkowianki”, „Bębnowianki” oraz Natalii Boruń. Festyn rodzinny okazał się idealną formą integracji pielgrzymów z lokalną społecznością.

Agnieszka Krakowiak