niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W niedzielne przedpołudnie przy ołtarzu polowym kolegiaty św. Mikołaja w Końskich, odbyła się w ramach obchodów „Koneckiego Września” tradycyjna już msza święta w intencji Ojczyzny. Celebrował ją ksiądz prałat dr Andrzej Zapart. Na tę patriotyczno-religijną uroczystość przybyło 19 pocztów sztandarowych, m.in. ze ŚZŻAK Końskie i Ziemi Kieleckiej, sztandary koneckich szkół, organizacji społecznych, Solidarności, Ochotniczych Straży Pożarnych, harcerzy oraz poczet z przedwojennym sztandarem Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika z Torunia, na który Waldemar Szwiec składał ślubowanie jako uczeń.

Wśród uczestników uroczystej mszy św. znaleźli się członkowie Koła ŚZŻAK z Końskich: Janina Śliwińska, kpt. Zdzisław Kowalski i prezes koła - Andrzej Kosma oraz płk. Józef Grabowiecki i Ryszard Patzer, który dzień wcześniej przekazał pamiątki po pułkowniku Tadeuszu Barańskim ostatnim żołnierzu „Robota”. Przybyły też, władze miasta, radni i liczni mieszkańcy. Powiat Konecki reprezentowali: członek Zarządu Powiatu Dariusz Banasik w asyście naczelników wydziałów: Barbary Panek, Mariana Wikiery i Marcina Wiadernego.

Przed religijną celebrą wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej  w Dziebałtowie, wprowadzając zebranych historycznym słowem, pieśnią i muzyką w uroczystą atmosferę.

W sprawowaniu liturgii księdzu A. Zapartowi towarzyszył Chór Parafialny im. Błogosławionego Kazimierza Sykulskiego. Mszę ubogaciły również występy licealistów – artystów przygotowanych przez Dom Kultury, a szczególną uwagę przykuł czytający wzruszające wiersze  aktor filmowy - Andrzej Młynarczyk.

W trakcie homilii ks. A. Zapart podkreślił, że najważniejsza jest wspólnota tamtych i obecnych czasów:

Oni kochali Boga i Ojczyznę, i zawsze wiedzieli jak się zachować. Nawet w trudnym wojennym czasie. My, dziś nie możemy czuć się zwolnieni z walki o wolność. Wczoraj podczas Koneckiego Września na cmentarzu panowała zgoda. Zgoda ponad wszystko. Czujesz się Polakiem, bądź dumny. Polska to nasz wspólny dom. Niech Konecki Wrzesień, uroczystość tej naszej ojczyzny Ziemi Koneckiej, będzie przekazem do następnych pokoleń!

W nawiązaniu do wygłoszonej homilii, odbyło się poświęcenie plecaków szkolnych pierwszoklasistów, które najmłodszym uczniom zakładali sędziwi kombatanci.

Marian Wikiera