niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Łuk to broń znana człowiekowi już od czasów neolitu. Jego genialna w swej prostocie konstrukcja składająca się dwóch podstawowych elementów: łęczyska i cięciwy pozwala miotać pociski w formie strzały na dalekie odległości. Łuk, oprócz dużego zasięgu, charakteryzuje się także dużą celnością i szybkostrzelnością. W czasie swojej długiej historii łuk był udoskonalany, a jego konstrukcja zmieniała się w zależności od rejonu z którego pochodził. Służył człowiekowi podczas polowań i rozstrzygał o wyniku starć zbrojnych. Używany na polach bitew, został wyparty przez broń palną.

W Powiecie Koneckim, z inicjatywy Axela Szemińskiego, zaplanowany jest Pierwszy Turniej Łucznictwa Historycznego. Termin zmagań współczesnych mistrzów biegle posługujących się tą tradycyjną bronią zaplanowano na weekend, od 23 do 25 lipca 2021 roku, w Gustawowie za Fałkowem. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Konecki Grzegorz Piec. Cała oprawa nawiązywać będzie do średniowiecznej stylistyki, czyli czasów, gdy w Europie broń ta była bardzo popularna. Wszyscy zapewne znają z licznych wersji opowieści filmowych legendarną postać szlachetnego rycerza - rozbójnika Robin Hooda. Może na tym turnieju poznamy strzelca na miarę tego angielskiego łucznika z Lasu Sherwood?

W programie zaplanowano:

23 lipca 2021 r. - Przybycie uczestników, rozbicie obozowiska historycznego, zapoznanie z terenem.

24 lipca 2021 r. od godz. 10.00 - przywitanie uczestników.

Otwarcie toru. Zapisy do konkursów. Zawody łucznicze.

Zawody dla dzieci i młodzieży. Wspólna zabawa.

25 lipca 2021 r. od godz. 10.00 - Zakończenie zawodów.

Wręczenie nagród i dyplomów.

Konkurencje zawodów:

- Tarcza duża - 20 m, punktacja odwrotna,

- Strzelanie tyłem Partyskie - 20 m,

- Z przyklęku - 20 m,

- Strzelanie dochodzące - 20 m - 15 m - 10 m,

- Tarcza mała - 15 m,

- Duszek - 15 m,

- Tarcza potrójna - 15 m -10 m,

- Tarcza ćwiartki,

- Wirus krecik - 10 m.

Ponadto przewidziano: rzuty toporami i nożami mongolskimi do tarcz, strzelanie z łuków dla dzieci – (3,5 kg i 4 kg siła naciągu), Kube.

Adam Kubka