niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W ostatnich godzinach życia Bogu dziękuję że mogę umierać, za Jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę oraz za to, że dał mi tak dobrą żonę i wielkie szczęście rodzinne… pisał w grypsach z celi śmierci płk Łukasz Ciepliński. W sobotę, 26 czerwca 2021 roku w ZZH w Maleńcu odbyło się wyjątkowe wydarzenie kulturalne, poświęcone płk Łukaszowi Cieplińskiemu ps. „Pług”, żołnierzowi niezłomnemu, bestialsko zamordowanemu przez komunistów strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku. Wydarzenie słowno - muzyczne zatytułowane „GRYPSY Z CELI ŚMIERCI”, jak sama nazwa wskazuje odnosiło się do testamentu płk Łukasza Cieplińskiego, napisanego podczas ostatnich chwil życia, które spędził w katowni więzienia komunistycznego tzw. celi śmierci.

Jak mogliśmy usłyszeć, ten swoisty testament życia i śmierci, niezłomnego oficera został cudownie ocalały i przetrwał do naszych czasów, dając tym samym niezapomniane i wyjątkowe świadectwo wiary, odwagi i miłości. Niewątpliwym atutem tej uczty tożsamości narodowej, był występ aktora - Marcina Kwaśnego. To dzięki jego profesjonalizmowi i wyjątkowej wrażliwości scenicznej mogła powstać konstrukcja, niepowtarzalnego przedsięwzięcia. Aktorowi towarzyszyli: saksofonista, uznany muzyk i kompozytor – Marcin Świderski oraz pianista i ceniony kompozytor – Marek Lipski.

To postać, która stała się symbolem walki Polaków z reżymem komunistycznym. Swoje życie poświęcił Ojczyźnie, której był niestrudzonym obrońcą. Był bez wątpienia jednym z najzdolniejszych przywódców konspiracji antykomunistycznej. W rocznicę Jego śmierci obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W więzieniu zachował nieprzejednaną postawę, której świadectwo zawarł w grypsach napisanych do żony i syna. Jest, to zapis testamentu katolika i patrioty z ponad czasowym przesłaniem. Dziś też nieprzypadkowo w postać tego bohatera wciela się Marcin Kwaśny – zaznaczał Marian Wikiera – naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w Starostwie Powiatowym w Końskich.

Te grypsy bardzo dużo zmieniły i wciąż zmieniają w moim życiu. To, że możemy je dzisiaj czytać niewątpliwie zawdzięczamy opatrzności Bożej. Pułkownik pisał je na bibułach od papierosów, przy pomocy ołówka chemicznego. Kiedy wiedział, że śmierć zbliża się szybkimi krokami, przekazał je koledze z celi Ludwikowi Kubikowi. Skrzętnie ukryte w spodniach drelichowych przetrwały 8 lat w warunkach więziennych. To bez wątpienia efekt opatrzności Bożej. Można sobie wyobrazić, co czuł nasz bohater, kiedy siedząc wspólnie z niemieckimi oprawcami w jednej celi i tylko On nie mógł otrzymywać listów od żony. To, co dziś Państwu przeczytam, to rodzaj testamentu, który porusza serca największych twardzieli – podkreślał przed występem Marcin Kwaśny.

Podczas koncertu nie zabrakło rodziny Państwa Cieplińskich, na czele z Barbarą Cieplińską, młodzieży klas mundurowych, jak również najmłodszych, nauczycieli, a także przedstawicieli władz samorządowych w osobach: starosty – Grzegorza Pieca wraz z małżonką oraz Danuty Leśniewicz – radnej Rady Powiatu, którym towarzyszyła również Beata Jakubowska – dyrektor ZSP Nr 1 w Końskich.

Bohater sobotniego wydarzenia został skazany przez komunistów na 5 – krotną karę śmierci i 30 lat więzienia. Uśmiercony strzałem w tył głowy w pomieszczeniach gospodarczych więzienia UB na Mokotowie. Do dziś Jego miejsce pochówku nie jest znane. Przed śmiercią powiedział, że w ustach będzie trzymał medalik i po tym będzie można odnaleźć Jego zwłoki. Osoby, które chciały i mogły uczestniczyć w sobotnim wydarzeniu z pewnością zapamiętają je przez długi czas. Marcin Kwaśny dał wspaniały kunszt umiejętności aktorskich okraszony absolutnie wyjątkową wrażliwością, w powietrzu jeszcze po zakończonym występie unosiły się emocje, tego wyjątkowego wystąpienia. Aktora i towarzyszących mu muzyków nagrodzono owacjami na stojącą, a z ust rodziny Cieplińskich, popłynęły słowa gorących podziękowań za zaprezentowaną emocjonalność przedstawionych wspomnień.

Paweł Kubiak