niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Z utęsknieniem czekaliśmy na możliwość wspólnego spędzania wolnego czasu. Wiosna i lato sprzyjają relaksowi na łonie natury. Chętnie grillujemy, piknikujemy lub siedzimy przy ognisku. Te sposoby biesiadowania nie wymagają zakładania formalnego stroju i skomplikowanych przygotowań. Tak naprawdę forma nie jest istotna, bo najważniejsze jest dobre towarzystwo, uroki przyrody i oczywiście pyszne jedzenie. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Korytkowie, jak wszyscy, długo czekały na wspólne spotkanie.

Ze względu na reżim sanitarny, a także w trosce o zdrowie własne i rodzin, przez rok ograniczyły działalność Koła i utrzymywały ze sobą kontakt właściwie tylko telefoniczny. Zanim pojawiła się pandemia koronawirusa, panie były bardzo aktywne. Koło Gospodyń Wiejskich w Korytkowie powstało z inicjatywy Anny Ślufarskiej w grudniu 2018 roku. Podstawowym celem jego działalności było i jest wspólne spędzanie wolnego czasu, kultywowanie tradycji regionalnych i ludowych, poprzez przywracanie dawnych przepisów kulinarnych oraz obrzędów. Rok 2019 był dla Koła niezwykle pracowity i obfitujący w wiele ciekawych inicjatyw oraz sukcesów. Urocze gospodynie, swoim popisowym daniem GOŁAMI KORYTKOWSKIMI, zajęły pierwsze miejsce w plebiscycie Mistrzowie AGRO 2019, a także zdobyły wyróżnienie w etapie wojewódzkim konkursu zorganizowanego przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą. Pragnąc przybliżyć młodzieży regionalne tradycje kulinarne, zorganizowały warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu. Z uwagi na rosnące zainteresowanie tematyką wiejską, Koło stworzyło wystawę przedmiotów używanych dawniej na wsi. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój wsi i konieczność korzystania z dóbr technologii, panie zaliczyły kurs obsługi komputera. Artystyczne zdolności korytkowskie gospodynie wykorzystują w tworzeniu świątecznych ozdób i wieńców dożynkowych. Oprócz uczestniczenia w dożynkach parafialnych i powiatowych, mają za sobą udział w dożynkach prezydenckich w Spale. Każda forma wspólnie spędzanego czasu daje im radość i satysfakcję. Niestety epidemia zniweczyła plany Koła na 2020 rok. Dopiero teraz, gdy pojawiła się szansa bezpiecznego spotkania, błyskawicznie zorganizowały piknik na świeżym powietrzu. Okazją do radosnej biesiady było jedno z najpiękniejszych świąt - Dzień Matki. Koło przygotowało prawdziwą ucztę kulinarną. Potrawy przyrządzone przez gospodynie z sercem i kunsztem kulinarnym, cieszyły oko i podniebienie. Panie zadbały również o oprawę w sielskim klimacie. Zapachy kompozycji kwiatów i bzu oraz piknikowych dań z korytkowskiego kosza, pozwoliły choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i pandemii. Entuzjazmem wspólnego biesiadowania oraz przepisami na potrawy pragną podzielić się i zachęcić mieszkańców naszego powiatu do takiej formy wypoczynku.

Wobec tego, nie pozostaje nic innego jak przygotować i zapakować smakołyki do kosza, po czym dowolnym środkiem lokomocji wybrać się na piknik za miasto, by w otoczeniu przyrody i w dobrym towarzystwie delektować się wolnym czasem! Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Korytkowie życzymy wielu takich energetycznych spotkań i nowych, twórczych inicjatyw na rzecz lokalnego środowiska.

Agnieszka Krakowiak

Z KOSZA PIKNIKOWEGO KGW W KORYTKOWIE - MIÓD Z MNISZKA

500 szt. kwiatów mniszka zagotować w 1 l wody. Odstawić na 24 godz., odcedzić i wycisnąć. Do wywaru wsypać 1 kg. cukru i gotować ok. 2 godz. na wolnym ogniu. Gorący syrop wlewamy do przygotowanych wcześniej słoiczków, zakręcamy.

ROLADKI

Placek tortilla smarujemy ulubionym serkiem, rozkładamy sałatę, ser żółty/ewentualnie szynkę lub salami/oraz pokrojone w kosteczkę: paprykę, świeży ogórek – wymieszane z niewielką ilością majonezu lub ulubionego sosu. Tak przygotowany placek zwijamy w rulon, następnie wkładamy na 2 godz. do lodówki . Po tym czasie wyjmujemy i kroimy po skosie na małe roladki.

GOŁY KORYTKOWSKIE

2,5 kg. obranych ziemniaków, 2 duże cebule, 0,5 kg. kapusty kiszonej, 30 dag. grzybów leśnych suszonych, 0,5 kg. mąki ziemniaczanej, 3 jajka, słoninka do okrasy wg. uznania, sól, pieprz do smaku.

Obrane ziemniaki dzielimy na połowę. Część gotujemy a drugą część ścieramy na tarce. Ugotowane ziemniaki studzimy i przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Starte ziemniaki odciskamy z nadmiaru wody. Ziemniaki mieszamy razem z jajkami, mąką, solą i pieprzem. Kapustę i grzyby gotujemy do miękkości, kroimy na drobno. Cebulkę kroimy w kosteczkę, podsmażamy i dodajemy do kapusty z grzybami, doprawiamy do smaku/farsz można przygotować wcześniej/. Z masy ziemniaczanej formujemy goły i nadziewamy farszem. Uformowane kluski wrzucamy do osolonej, gotującej się wody. Po wypłynięciu gotujemy 3 min. Słoninkę kroimy w kostkę, smażymy aż wytopi się tłuszcz. Ugotowane goły układamy na talerzu i polewamy okrasą.

BUŁECZKI DROŻDŻOWE

Na ciasto: - 60 dag. mąki pszennej, 4 dag. świeżych drożdży, 2 jajka, 1 żółtko, 10 dag. cukru, 250 ml. ciepłego mleka, 10 dag. masła, marmolada/ew. świeże maliny lub jagody/.

Na kruszonkę: - 2,5 dag. masła, 3 dag cukru,4 dag mąki pszennej.

Wszystkie składniki mieszamy i dokładnie wyrabiamy ciasto. Następnie formujemy bułeczki do środka wkładając marmoladę lub owoce. Posypujemy przygotowaną kruszonkę i pozostawiamy do wyrośnięcia. Pieczemy w temp. 160  przez 30 min.

PASZTECIKI

30 dag. mąki, 5 dag. drożdży, 10 dag. tłuszczu, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżka cukru do rozrobienia drożdży, 1 jajko, 1 żółtko, szczypta soli, pół szklanki śmietany.

Wszystko wyrabiamy i pozostawiamy na pół godziny do wyrośnięcia. Następnie ciasto należy rozwałkować i pokroić na paseczki o długości 4 cm. Nakładamy przygotowany wcześniej farsz mięsny, zawijamy i pieczemy na złoty kolor.

RACUCHY Z JABŁKAMI

2 jajka, 2 szkl. mleka, 2,5 szkl. mąki, 4 łyżki cukru, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, szczypta soli, 2 duże, obrane jabłka, olej do smażenia.

Wszystkie składniki na ciasto mieszamy bardzo dokładnie /najlepiej mikserem/. Jabłka ścieramy na grubych oczkach na tarce i dodajemy do ciasta, mieszamy. Na rozgrzany olej kładziemy łyżką małe porcje przygotowanej masy i smażymy na złoty kolor. Po wystygnięciu posypujemy cukrem pudrem.