niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W piątek 21 maja została uroczyście odsłonięta i poświęcona tablica pamiątkowa dedykowana żołnierzom 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty. Zabytek ten został odkryty przypadkowo podczas prac remontowych internatu SOSW w Baryczy w lipcu ubiegłego roku. Tablica związana jest z pobytem wymienionej jednostki na poligonie w okresie międzywojennym. Został wówczas wzniesiony monument z głazu granitowego i przytwierdzonej do niego tablicy z wymowną treścią mówiącą o umiłowaniu Ojczyzny.

W swojej wypowiedzi nawiązał do tego wydarzenia Starosta Konecki - Grzegorz Piec przypominając: „Jeśli my zamilkniemy, niech przemówią kamienie. Zapewne słowa te przyświecały temu, kto po zniszczeniu pomnika przez Niemców w 1939 roku, zdobył się na odwagę i uchronił jego najbardziej istotny i wymowny fragment tego jedynego kamiennego monumentu, powstałego na terenie poligonu w Baryczy w 1926 roku.”

To symboliczne, kamienne przesłanie, szkolących się tu żołnierzy z 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty ukrywał przez ponad 80 lat tynk na tym budynku. Kiedy dziś czytamy wyryte wówczas słowa:

Jak głaz ten na barkach naszych…, wiemy już, że ów wspomniany głaz przetrwał.

A za sprawą księdza Andrzeja Wierzbickiego – syna tej ziemi, absolwenta koneckiego liceum, trafił na plac przed kościołem w Smogorzowie. Kapłan ten krzewił pamięć o czynie zbrojnym 74 pułku. Bywał w Ciepielowie, gdzie stoi monument poświęcony bitwie tegoż pułku, we wrześniu 1939 roku. Obecnie, uroczyste odsłonięcie tejże tablicy stanowi zatem swoiste zamknięcie koła historii, które zatoczyło szerokim łukiem zdarzeń i pozwala nam wszystkim tu obecnym stać się świadkami utrwalania chwalebnej historii oręża polskiego.

„Niech pamięć staje się fundamentem, na którym będziemy budować współczesność i przyszłość, ku chwale Ojczyzny!”

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: senator - Jacek Włosowicz, starosta konecki - Grzegorz Piec i wojewoda świętokrzyski - Zbigniew Koniusz, w towarzystwie dyrektora jednostki - Jana Słuszniaka. Następnie obiekt poświęcił ksiądz dziekan - Andrzej Zapart z parafii św. Mikołaja w Końskich. Wydarzenie to było okazją do wręczenia okolicznościowych odznaczeń i medali. Wojewoda Zbigniew Koniusz wspólnie z podpułkownikiem Mirosławem Smerdzyńskim mianowali na kolejny stopień oficerski porucznika Zdzisława Kowalskiego. Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości uhonorowano Feliksa Przyborowskiego, żołnierza Armii Krajowej. Wręczone zostały także Krzyże Pamiątkowe Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, Krzyże Pamiątkowe Bitwy Warszawskiej i 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz dyplomy za propagowanie lokalnej historii.

W tym uroczystym wydarzeniu udział wzięli także przedstawiciele lokalnych władz: wicestarosta – Wiesław Skowron, członkowie zarządu powiatu - Jarosław Staciwa i Dariusz Banasik, przewodniczący Rady Powiatu - Zbigniew Kowalczyk, jego zastępcy: Łukasz Kubka i Jolanta Pacocha oraz Burmistrz Miasta i Gminy Końskie - Krzysztof Obratański. Polskie Siły Zbrojne reprezentowali: pułkownik Sławomir Filipowski – były dowódca jednostki w Lublińcu, podpułkownik Artur Litwinek – dowódca 101 BLP 10 ŚBOT oraz wspomniany wcześniej pułkownik Smerdzyński. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele środowisk kombatanckich, przedstawiciele Lasów Państwowych, miejscowi historycy i regionaliści oraz nauczyciele i młodzież szkolna. Splendoru całości wydarzenia dodała niewątpliwie asysta wielu pocztów sztandarowych, okolicznościowa wystawa zabytkowego uzbrojenia z Muzeum Orła Białego i muzyczna oprawa w wykonaniu trębacza Kuby Kowalskiego.

Adam Kubka