niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W piątek 21 maja br. w siedzibie Nadleśnictwa Barycz odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego pn. Przywróć naszą Ziemię. Nazwa konkursu nie jest przypadkowa. Dzień Ziemi, przypadający rok rocznie na dzień 22 kwietnia, to największe międzynarodowe święto ekologiczne. Tegoroczna edycja odbywała się właśnie pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”. Głównym celem tego święta, podobnie jak konkursu jest szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to także znakomita okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz zwiększenie świadomości społecznej w tym zakresie.

Zadaniem uczestników konkursu było przesłanie zdjęć lub filmiku, na którym przedstawią podejmowane przez siebie działania proekologiczne. Czynności te musiały dotyczyć jednego z pięciu obszarów: dom Zero waste, zdrowa moda, zieleń, gotuję – nie marnuję oraz czysta i zrównoważona mobilność.

W konkursie mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy powiatu koneckiego. Nagrody przyznawano w kategoriach zdjęciowych oraz filmowej, a także w rozróżnieniu na kategorie wiekowe. Jury w składzie: starosta konecki - Grzegorz Piec, nadleśniczy Nadleśnictwa Barycz - Wojciech Bomba, naczelnik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Końskich - Lucyna Ziętek, naczelnik Wydziału Promocji i Kultury Starostwa Powiatowego w Końskich - Marian Wikiera oraz specjalista Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Końskich - Patryk Janus wybrało i nagrodziło najciekawsze prace.

Nagrody zostały ufundowane przez Nadleśnictwo Barycz, Starostwo Powiatowe w Końskich oraz firmę Gwarant-Eko Filtration. Wśród nich znalazły się m.in. zestawy koszy do segregacji śmieci, zgniatarki do puszek i butelek, butelki filtrujące wodę, książki o tematyce ekologicznej, torby  i wiele innych gadżetów nawiązujących do ekologii.

Nagrodzeni w kategorii „Dzieci w wieku przedszkolnym”: I miejsce - Emilia Fidor, II miejsce – Jakub Kamiński, III miejsce – Julia Dzierzgwa, Wyróżnieni: Kornelia Golańska, Maja Szymczyk.

Nagrodzeni w kategorii „Uczniowie klas I-III”: I miejsce – Jakub Milczarz, II miejsce – Marta Leszczyńska, III miejsce – Franciszek Dzierzgwa, Wyróżnieni: Maja Strzemecka.

Nagrodzeni w kategorii „Uczniowie klas IV-VIII”: I miejsce – Gabriela Dzitkowska.

Nagrodzeni w kategorii „Dorośli”: I miejsce – Dagmara Michalska, II miejsce – Piotr Fabicki-Krakowiak, III miejsce – Małgorzata Ferenc.

Nagrodzeni w kategorii „Filmy”: I miejsce – Zuzanna Capik, Justyna Polewana (ex aequo), II miejsce – Jacek Niewęgłowski, III miejsce – Paweł Mizerski, Marlena Cygan (ex aequo).

Beata Kij