niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

Z dużym sukcesem pięć Kół Gospodyń Wiejskich zrzeszonych w Powiatowej Radzie KGW w Końskich w ostatnim czasie wzięło udział w I etapie konkursów „Polska od kuchni”, w ramach Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich. Aby podkreślić rolę Kół Gospodyń Wiejskich w promowaniu bogactwa oraz różnorodności lokalnej tradycji, a także pogłębić wiedzę o kulturze każdego regionu, przygotowane zostały cztery konkursy, angażujące Koła z całej Polski.Spośród niemal 20 laureatów, w czterech kategoriach konkursu w województwie świętokrzyskim, aż pięć to Koła z Powiatowej Rady KGW w Końskich. Ta wygrana daje nadzieję, że zwycięskie Koła powalczą również z sukcesami w Finale!

Szczypty pikanterii konkurencjom dodają wartościowe nagrody, które Koła mogą zdobyć na każdym etapie rywalizacji.

O to wyróżnione Koła w poszczególnych kategoriach:

- Konkurs Artystyczny - KGW w Stanowiskach oraz KGW „Osiemnastki+” z Czarnieckiej Góry - Czarnej.

- Konkurs Kulinarny - KGW KW - usie z Koziej Woli oraz KGW w Stanowiskach.

- Konkurs Miss Wdzięku – Monika Centkowska z KGW „Pod Dębami” z Piły - Szabelni oraz Justyna Rupniewska z KGW w Sworzycach. Miss Wdzięku 45 + Ewa Szczepanik z KGW „Pod Dębami” z Piły – Szabelni.

 - Konkurs Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa opowiedz swoją historię - KGW KW - usie z Koziej Woli, KGW „Pod Dębami” z Piły - Szabelni, KGW w Stanowiskach, KGW w Sworzycach.

- Gratuluję i wyrażam szczere uznanie oraz podziękowanie za tak liczne zainteresowanie konkursem. Za Wasze zaangażowanie i  trud poświęcony wszelkim przygotowaniom. To nie tylko służy zacieśnianiu więzi społecznych, ale także buduje tożsamość lokalną i regionalną. Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów w drodze do wielkiego finału! – dziękuje starosta konecki Grzegorz Piec.

Trasa Festiwalu rozpocznie się 29 maja 2021 r. i obejmie cały kraj. Festiwal odwiedzi każde województwo, by zaserwować uczestnikom bezpłatne wydarzenia okraszone wspaniałą atmosferą lokalnych społeczności oraz regionalnej kultury i tradycji. Podczas każdej Edycji Wojewódzkiej Festiwalu przeprowadzone zostaną Półfinały Wojewódzkie konkursów.

Łaknący wiedzy lub nowych umiejętności ugasza pragnienie podczas gorących dyskusji i różnorodnych warsztatów prowadzonych przez ekspertów. W programie każdej edycji wydarzenia znajdą się między innymi: pokazy kulinarne połączone z degustacją, prowadzone przez znanych szefów kuchni, różnorodne warsztaty oraz panele dyskusyjne prowadzone w dedykowanych strefach, aktywności i zabawy dla całych rodzin, spotkania z gwiazdami i celebrytami a także koncerty.

Finał Festiwalu odbędzie się 25 września 2021 r. na PGE Narodowym w Warszawie. Podczas ostatniej z edycji Festiwalu rozstrzygnięte zostaną konkursy i wyłonione Laureatki nagród głównych, które zostaną wręczone Zwycięzcom w trakcie uroczystej gali. Na zakończenie uczestnicy Festiwalu zostaną zaproszeni na koncert „Roztańczony PGE Narodowy”.

- Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich „Polska od Kuchni” to ogólnopolskie, wyjątkowe wydarzenie, przygotowane by podkreślić jak ważne jest, by idąc z duchem czasu pielęgnować lokalną kulturę i tradycję. Festiwal ma na celu integrację, aktywizację i wsparcie lokalnych społeczności, promocję polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego oraz wymianę międzypokoleniowej wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom. - informuje przewodnicząca Powiatowej Rady KGW w Końskich - Justyna Rupniewska.

Festiwal otrzymał Patronaty Honorowe Marszałków i Wojewodów, a każda edycja transmitowana będzie na żywo w programie „Pytanie na Śniadanie” w TVP 2.

Więcej na ten temat na stronie: www.festiwalpolskaodkuchni.pl

Mariusz Słowiński