niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

„Noc Muzeów”, to coroczne wydarzenie, które już na dobre okrzepło w kulturalnym kalendarzu. Sytuacja pandemiczna nieco zatrzymała tą systematykę, a sobotnie wydarzenie 15 maja potwierdziło tylko chęć kontynuowania tego ciekawego trendu. W malenieckim zakładzie, w tym dniu, a w zasadzie jak samo hasło imprezy wskazuje nocy, nie zabrakło licznych, bardzo ciekawych wydarzeń, które zaproponował dyrektor placówki – dr Maciej Chłopek.

Cieszymy się, że mamy już taką możliwość uczestnictwa w tego typu wydarzeniach. Piękne miejsce, wiele atrakcji. Pan dyrektor świetnie, to zorganizował. Dziś zwiedzamy, oglądamy, a może nawet ktoś z nas znajdzie skarb. Przed nami dość napięty harmonogram wydarzeń powiatowych. Mamy nadzieję, że miesiąc czerwiec, pod tym względem będzie optymalny, wszystko zależy oczywiście od stanu epidemicznego. To muzeum widać, że żyje, a taki pasjonat jak Pan dyrektor jest tu bardzo potrzebny – podkreślał Starosta Konecki – Grzegorz Piec, który w wydarzeniu uczestniczył również z żoną i córką.

Podczas tego wydarzenia nie zabrakło spotkań poświęconych dziedzictwu techniki przemysłowej, poświęconej historii staropolskiej metalurgii, jak również działalności archeologicznej Stowarzyszenia Historycznego „Pasja”. Stowarzyszenie przygotowało specjalne stoisko poświęcone swej działalności wraz z dotychczas odnalezionymi eksponatami. Na najmłodszych uczestników imprezy czekały specjalne atrakcje w postaci strzelnicy, czy szukania „złotych” skarbów, przy użyciu wykrywacza metali, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Konkursowicze nagradzani byli pamiątkowymi monetami dyplomami oraz fantami w postaci książek, czy okolicznościowych magnesów. Swoje zbiory pokazało również prywatne Muzeum Historyczno – Przyrodnicze z Łaz pod Warszawą, które z zainteresowaniem oglądali nie tylko najmłodsi.

Pierwszy raz jestem w tym miejscu i niesamowicie to wygląda, bardzo mi się podoba – mówiła Pani Kasia, uczestniczka „Malenieckiej Nocy Muzeów”.

Organizatorzy przygotowali także okazjonalny wystrzał z armaty i repliki rac z okresu powstań narodowych oraz uruchomili zabytkowe koło wodne. „Maleniecką Noc Muzeów” uświetnił pokaz walki mieczami, który wykonał mistrz Soke Masanori Ogawa z pomocą uczniów i członków Manufaktury Sztuk Wszelakich z Gustawowa. Szerzej o tej niezwykle ciekawej sztuce samurajów opowiemy Państwu w kolejnym materiale.

Paweł Kubiak