niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

To już 70 lat od momentu kiedy funkcjonuje konecki MECHANIK, dziś Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Końskich. 14 listopada br. szkoła obchodziła 70 – lecie istnienia. Na jubileuszu pojawili się liczni absolwenci. Wśród obecnych w najbardziej dostojnym wieku pojawiły się roczniki z 1928 i 1932 roku, najstarszy ukończył szkołę w 1951 roku i był to – Pan Czesław Kowalczyk. Na obchody przybyło około 300 osób. Główne uroczystości odbyły się na sali gimnastycznej szkoły, a rozpoczęła je okolicznościowa msza św. pod przewodnictwem dziekana koneckiej Kolegiaty ks. Andrzeja Zaparta.

 

„W tej szkole dobro było rozdawane od samego początku i mamy nadzieję, że tak będzie przez kolejne lata” - podkreślał ks. dziekan.

„Dziękujemy Boże, że czuwasz nad naszą szkołą, że dajesz mądre natchnienia dyrektorom, wychowawcom i nauczycielom, by znaleźli sposób na wzrastanie młodego człowieka. Dziękujemy Bogu za te 70 lat, pamiętając jednocześnie, że oprócz zdobywania wiedzy, która jest sprawą fundamentalną w szkole, powinna ona wychowywać do miłości, tak aby przyszłe pokolenia umiały przekładać być nad mieć. Ta dzisiejsza rocznica wskazuje nam drogę na dziś i na jutro. To co was dziś tu przywiodło, to z pewnością fakt, że jesteście związani z tą szkołą. Patrząc na młodych ludzi mówię, że to wy jesteście tą szkołą, żyjcie tak żeby pamiętały was przyszłe pokolenia” - podkreślał w uroczystym kazaniu ks. Dariusz Błesznowski.

„Mam wrażenie, że przy dzisiejszym święcie wzruszają się przyjazne, wyczekujące i zacne mury szkolne. Szkolny czas odmierzany jest w specyficzny sposób, to kolejne dzwonki, dni, miesiące i lata, a dzisiejsza uroczystość, to próba weryfikowania dotychczasowego dorobku” - mówił Dariusz Ogłoza, absolwent rocznika 1984 roku, otwierając kolejną cześć uroczystości.

„Przez całe życie człowieka czas przemawia do nas w różnych językach, a dziś nadszedł czas wspomnień. Każdy jubileusz, to połączenie tradycji z nowoczesnością, doświadczenia z młodością. Nasza szkoła nigdy nie była instytucją, czy miejscem, ale zawsze była zwartą społecznością, tworzona przez pokolenia uczniów, nauczycieli i ich rodziców. Wokół niej zawsze gromadziły się osoby twórcze, kreatywne, poszukujące najlepszych rozwiązań, oraz otwarte i wrażliwe na potrzeby młodzieży. Dziś trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część swojego młodego życia. Dziękuję, że po latach wracacie na kolejny zjazd koleżeński, by odświeżyć wspomnienia i zabrać je w najbliższą przyszłość” - zaznaczała Beata Jakubowska – dyrektor ZSP Nr 1 w Końskich.

Pani dyrektor wymieniła również dotychczasowych dyrektorów Mechanika, którym przypadł w udziale zaszczyt kierowania placówką począwszy od 1945 roku. A były to następujące osobowości: Jerzy Piwkowski 1945 -1953, Mieczysław Kowalski 1953 – 1958, Henryk Konatkowski 1958 – 1969, Stanisław Majewski 1969 – 1976, Sylwester Kurek 1976 – 1983, Gustaw Sobieraj 1983 – 1990, Zbigniew Tokarski 1990 – 2003, oraz Krzysztof Jasiński 2003 – 2011. Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała Urszula Krzywkowska, która wyróżnienie odbierała z rąk Małgorzaty Muzoł – świętokrzyskiego kuratora Oświaty. Nagrody za szczególne osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze, przyznane przez starostę koneckiego – Bogdana Sobonia otrzymały: Beata Jakubowska, Dorota Duda, Renata Miller i Grzegorz Sapieja. Nagrody dyrektora szkoły otrzymali następujący nauczyciele: Iwona Banasik, Edyta Janiszewska, Adam Kacperski, Agnieszka Krakowiak, Grażyna Kuzdak, Agnieszka Nowak, Barbara Odrowąż – Kietlińska, Monika Ogłoza, Elżbieta Sobczyk, Magdalena Zaborowska – Szarpak, Michał Myszkowski, Łukasz Sękowski, Rafał Sobczyk, oraz Paweł Wojewódzki.

Szczególne wyróżnienie otrzymała Elżbieta Wijata, która w sekretariacie szkoły przepracowała bagatela 43 lata.

„Udajemy się dziś w podróż sentymentalną, w podróż do lat młodzieńczych. Z pewnością wielu starszych absolwentów nie znajdzie tych samych tablic, krzeseł, czy ławek, ale rzeczy mają tu drugorzędne znaczenie, najważniejsi są koledzy i koleżanki z którymi razem zasiadało się w szkolnych ławach. Gdy zabrzmiał ostatni dzwonek udaliście się w podróż w nieznane, niczym orlęta, które wyfruwają z gniazda. Jako uczniowie daliście nam wiele satysfakcji, a jako absolwenci dajecie powody do dumy” - zaznaczał Antoni Szkurłat – absolwent i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Przyjaciół MECHANIKA.

Obchodom towarzyszyło hasło przewodnie, które brzmiało: TACY BYLIŚMY TACY JESTEŚMY... Na szkolnych korytarzach rozmieszczono liczne wystawy fotograficzne dokumentujące poszczególne wydarzenia i roczniki szkolne, a także liczne osiągnięcia sportowe. Wyłożone Księgi Pamiątkowe przypominały o ważnych momentach w życiu społeczności szkolnej i przywoływały wspomnienia.

„Myślę, że MECHANIK w ciągu tych 70 lat udowodnił, że wszystkie funkcje statutowe wykonuje należycie. Wy jesteście tego dowodem, bo nie wracamy do miejsc, które kojarzą nam się z czymś złym. Szkoła poza domem, to drugie najważniejsze miejsce wychowawcze. W tym miejscu nie wolno nam też zapominać o uczniach, którzy mają nieco mniejszy potencjał” - mówiła Małgorzata Muzoł – świętokrzyski kurator Oświaty.

„My jako organ prowadzący jesteśmy dumni z tej szkoły. To bardzo dobra szkoła, wiele działań które podejmuje napawa nas dumą. Renoma i dokonania szkoły nie wzięły się z znikąd, to wieloletnia wspólna praca, która jak widzimy przynosi efekty i osiągnięcia” - podkreślał Bogdan Soboń – starosta konecki, który w towarzystwie przewodniczącego Rady - Mariana Króla i wicestarosty koneckiego - Andrzeja Marka Lenarta przekazał szkole na ręce Beaty Jakubowskiej – dyrektor, symboliczny czek o wartości 10 tys. złotych.

„Odwołam się do słów prezydenta RP Andrzeja Dudy, który otwierał rok akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim powiedział: wszystko co ważne w życiu zawdzięczam tej uczelni. Ja z odpowiednią proporcją, potwierdzam również, że wszystkie umiejętności, do których dzisiaj mogę się odwołać zawdzięczam tej szkole. Za wszystko co spotkało mnie w murach tej szkoły dziękuję i życzę kolejnym absolwentom, aby mogli być z niej dumni” - mówił Krzysztof Obratański, który wspólnie z Dariuszem Kowalczykiem – absolwentem Mechanika, przygotowali niespodziankę w postaci kabaretowego programu. Panowie w humorystyczny sposób postanowili sparodiować telewizyjne wydanie Teleexpressu. Jak później dowiedzieliśmy się obaj byli zaangażowani w działalność szkolnych kabaretów MPK i ZOŁZA.

Słodkim akcentem uroczystości był jubileuszowy tort, którego skosztować mógł każdy z obecnych absolwentów i gości. Wśród licznych atrakcji artystycznych mogliśmy usłyszeć dobrze znanego koneckiej publiczności Marka Werensa, który Mechanika kończył 33 lata temu. Na scenie pojawił się również Paweł Kulczyk – absolwent rocznika 2009, a także obecne uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1, które zaprezentowały układ choreograficzny ułożony do piosenek i twórczości Grzegorza Turnaua.

Na korytarzu głównym szkoły dokonano również symbolicznego odsłonięcia pamiątkowej Tablicy, którą ufundowali absolwenci. Uroczystego aktu odsłonięcia dokonali wspólnie: Małgorzata Muzoł - świętokrzyski kurator Oświaty, Bogdan Soboń – starosta konecki, oraz Wacław Skubisa – absolwent rocznika 1952. Tablicę poświęcił ks. kapelan Wiesław Okoń – absolwent rocznika 1987. Na odsłoniętej Tablicy widnieje następująca sentencja: Pamięci Tych Którzy Tworzyli i Kształtowali Historię Szkoły Kierując Się Sercem Wiedzą Talentem i Pracą Przyczyniali Się Do Jej Rozwoju.

Jednym z ostatnich akcentów obchodów było pamiętnikowe zdjęcie przed budynkiem szkoły. Jubileusz zakończył Bal Absolwentów w konecki MARKIZIE, gdzie wspólnie bawiło się ponad 90 osób. Przybyłym gościom chwile uprzyjemniał zespół muzyczny Klamers.