niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

17 października br. obchodziliśmy niebagatelny jubileusz 100 – lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich. Obchody rozpoczęła okolicznościowa msza św. w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela, której przewodniczył ks. biskup pomocniczy Diecezji Radomskiej – Piotr Wojciech Turzyński. „W tym mieście 100 lat temu wszystko się zaczęło, dlatego tu w domu Bożym rozpoczynamy, to jubileuszowe spotkanie” - mówił ks. Artur Kowalczyk – proboszcz kościoła pw. Chrystusa Odkupiciela.

 

„Za całe dobro jakie było i jest związane z tą szkołą dziękujemy Panu Bogu, prosząc jednocześnie, aby nauczyciele zawsze mieli radość z głoszenia mądrości. Człowiek jako jedyny byt na świcie potrafi nad historią zbudować refleksje. Ciekawe jest to, że była to inicjatywa obywatelska, ludzie sami rozumieli, że trzeba się kształcić. Tamto społeczeństwo, obywatele rozumieli, że potrzebne są ideały, a takim ideałem jest z pewnością św. Stanisław Kostka. W tym Liceum historia tak urządziła, że po 5 latach pierwsi absolwenci musieli iść walczyć o wolność Ojczyzny. W szkole zawsze był obecny silny rys patriotyczny. Niezwykle piękną kartą historii była decyzja ówczesnego dyrektora - Józefa Lamberta o działalności tajnych kompletów. Jakaż to była miłość do Ojczyzny, do mądrości, jakież spojrzenie w jutro, choć czas był ciemny. Ze szkoły zawsze pamiętamy ludzi, pewien klimat, to co dobre. Szkoła przede wszystkim uczy oddychać wartościami. Dziś również trzeba, aby w tym niełatwym świecie szkoła dawała wartości. Życzę, aby ta szkoła kwitła wartościami, aby jej społeczność gromadziła się przy prawdzie, wierze, miłości i patriotyzmie” - podkreślał w uroczystym kazaniu  biskup - Piotr Wojciech Turzyński.

Po zakończeniu nabożeństwa dalsza część uroczystości odbyła się na Hali Sportowej przy ulicy kpt. Jana Stoińskiego. Przybyłych gości powitał Piotr Mirecki – absolwent rocznika 1979. Następnie obchody poprowadzili: Renata Korabiewska – absolwentka rocznika 1986 i Krzysztof Jasiński – absolwent rocznika 1975. Tegorocznemu jubileuszowi przyświecało motto Leopolda Staffa zawarte w następującej sentencji: „ISTOTA WSPOMNIEŃ POLEGA NA TYM, ŻE NIC NIE PRZEMIJA”.

„Mam nadzieję, że dzisiejszy dzień będzie dniem miłych spotkań, niezwykłych wrażeń i niezapomnianych wspomnień” - mówiła Renata Korabiewska do zgromadzonych gości.

W Hali Sportowej, wypełnionej do ostatniego miejsca, gdzie zasiadło kilkaset osób, nie zabrakło również przedstawicieli władzy ustawodawczej, wojewódzkiej, powiatowej i gminnej. Wśród licznych gości znaleźli się między innymi: Mirosław Pawlak – poseł na Sejm RP, Kazimierz Kotowski – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Małgorzata Muzoł – świętokrzyski kurator Oświaty, Bogdan Soboń – starosta konecki, Marian Król – przewodniczący Rady powiatu koneckiego, oraz Krzysztof Obratański – burmistrz MiG w Końskich.

Organizatorzy przywołali również w pamięci tych wszystkich, którzy już odeszli i chwilą ciszy uczcili pamięć o nich.

„Absolwenci, przyjaciele I Liceum Ogólnokształcącego w Końskich witam Was wszystkich niezwykle serdecznie, z wielką radością jaką daje dzisiejszy dzień. Trudno być obojętnym wobec miejsca, w którym pozostawiło się część życia. Każdy zakątek sal lekcyjnych, korytarzy przemawia do nas, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Los sprawił, że jestem kontynuatorem dzieła, które zapoczątkowali moi poprzednicy. Nasza 100 – letnia szkoła ma tysiące obliczy - twarzy jej absolwentów. To z pewnością szkoła, która kształci zastępy ludzi zaangażowanych w życie Polski, uczciwych, pełnych szacunku do tego co jest przeszłością, ale i pasji w kreowaniu świata” - podkreślał Wojciech Jasnos – dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Końskich, który jednocześnie wymienił z imienia i nazwiska wszystkich dotychczasowych dyrektorów w 100 – letniej historii Liceum.

Jak mogliśmy usłyszeć w 1915 roku powołano Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki, a pierwsza matura odbyła się w 1920 roku i zdało ją 14 uczniów. O szkole mówi się również, że to „kuźnia talentów”, gdyż wielu jej absolwentów kończy wyższe uczelnie zajmując jednocześnie ważne i odpowiedzialne stanowiska. W montażu słowno - artystycznym wykonanym przez uczniów mogliśmy zobaczyć popisy taneczne, wokalne, a także aktorskie. Tą część spotkania otwierał taniec narodowy – Polonez. Nie zabrakło również archiwalnych fotografii, które wyświetlane w formie prezentacji multimedialnej wzbudzały ogromne emocje. Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczono: Renatę Gałązkę – Skowron, Dorotę Pałgan, oraz Bogdana Sobonia. Odznaczenia wręczała Małgorzat Muzoł - świętokrzyski kurator Oświaty. Nagrodę Kuratora Oświaty otrzymał – Wojciech Jasnos - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego, natomiast nagrody starosty koneckiego otrzymali: Anna Młynarczyk, Jolanta Duda, Ewa Kuzak i Agnieszka Kozubska.

„Dziękuję za kontynuowanie tradycji tego Liceum i życzę, aby ta radość dnia dzisiejszego towarzyszyła w każdym dniu kolejnego roku szkolnego” - gratulował Mirosław Pawlak – poseł na Sejm RP.

„Wspaniała szkoła, wspaniała placówka, wspaniałe grono pedagogiczne kształtujące młodzież” - puentował Kazimierz Kotowski – wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, który reprezentował Adama Jarubasa – marszałka województwa świętokrzyskiego.

„Za tę pamięć, która spowodowała, że tak licznie dziś  przybyli absolwenci, serdecznie dziękuję. Ta frekwencja jest najlepszą oceną jakości pracy tego Liceum” - podkreślała Małgorzata Muzoł - świętokrzyski kurator Oświaty.

„To wspaniała okazja do sformułowania gratulacji i wyrazów uznania dla tak znaczącego dorobku edukacyjnego, którego jesteście Państwo współautorami. Ten dzisiejszy jubileusz z pewnością wzbogaca historie powiatu koneckiego” - podkreślał Bogdan Soboń – starosta konecki, który w towarzystwie Mariana Króla – przewodniczącego Rady powiatu koneckiego, przekazał dyrektorowi Liceum symboliczny czek o wartości 10 tysięcy złotych.

„Są takie nagrody, które wydobywają z cienia zasługi, pokazują opinii publicznej niebagatelne dokonania, które muszą być uhonorowane” - mówił wręczając konecką Gloriettę Krzysztof Obratański – burmistrz MiG w Końskich.

„Dziękuję za edukację, którą otrzymałem w tym Liceum. To ona ukształtowała moją drogę zawodową i życiową. To Państwo uzbroiliście mnie w pewną zbroję intelektualną, dzięki której mogłem stawić czoła trudnej rzeczywistości” - mówił Andrzej Szejna – Złoty Absolwent Liceum.

Zaszczytny tytuł Złotego Absolwenta w tym roku otrzymało, aż 15 osób. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Andrzej Bańkowski, Waldemar Dębski, Stanisław Janiszewski ps. „Dewajtis”, Marian Tadeusz Jankowski, Andrzej Wojciech Stelmach, Andrzej Piotr Pedryc, Tadeusz Mołdawa, Jerzy Staszczyk, Wojciech Pasek, Maciej Zbigniew Włodarczyk, Stanisław Marian Toporowski, Karolina Wojciechowska, Jarosław Kierkuś, Józef Kazimierz Wroniszewski, oraz Jan Zbigniew Wroniszewski.

„Nie ma chyba piękniejszej chwili w moim życiu jak ta dzisiejsza. Wielkie dzieła powstają wtedy, gdy potrafimy rezygnować z drobnych rzeczy. To Liceum, to nie jest pomnik ze „spiżu”, to pomnik nas wszystkich” - powiedział Marian Jankowski – dyrektor I LO w Końskich w latach 1991 – 2013r.

Na wszystkich zainteresowanych czekał również Bal w koneckim „Markizie”, gdzie wspólnie bawiło się ponad 250 osób.

„Nie zapominajcie o powiecie konecki. Bądźcie dobrymi ambasadorami i systematycznie odwiedzajcie naszą małą Ojczyznę” - mówił otwierając jubileuszowy Bal absolwentów I LO im. KEN w Końskich – Bogdan Soboń – starosta konecki.