niepelnosprawi.konecki.powiat.pl

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Końskich odbyła się XI edycja Powiatowego Konkursu Informatycznego dla gimnazjalistów powiatu koneckiego. O randze i znaczeniu wykształcenia informatycznego mówiła Beata Fidor, dyrektor szkoły. Obecna na konkursie Dorota Duda, członek Zarządu Powiatu kibicowała uczniom i wręczyła zwycięzcom nagrody. W konkursie uczestniczyło dwunastu gimnazjalistów z Fałkowa, Radoszyc, Stadnickiej Woli oraz Gimnazjum nr 1 z Końskich.

 

 

Autorami informatycznych łamigłówek byli nauczyciele ZSP nr 3: Grażyna Zbroja, Jarosław Ciszek, Krzysztof Orliński i Karol Piwowarczyk. W sprawnym przebiegu konkursu asystowali im uczniowie klasy II Technikum Informatycznego: Kacper Barucha, Hubert Charaziński i Daniel Szczepanik. Podobnie jak w roku ubiegłym, zadania konkursowe sprawdzały głównie umiejętności praktyczne młodych adeptów wiedzy komputerowej. Nowością była natomiast rywalizacja zespołowa – o laury ubiegało się 6 dwuosobowych drużyn – mówią organizatorzy. - Taka formuła jest odzwierciedleniem współczesnych trendów w szeroko pojętej informatyce, gdzie podstawą jest praca w grupie, w której umiejętności członków wzajemnie się uzupełniają - podkreślają.

Pierwszy etap rywalizacji był związany z wizytą Smerfa Ważniaka w muzeum komputerów. Ponieważ spodobały mu się stare maszyny, postanowił sam zbudować swój komputer. Przywiózł do Wioski Smerfów obudowy, dyski, napędy optyczne, taśmy połączeniowe i wiele innych części komputerowych. Jednak, jak to z Ważniakiem bywa, ambicja przerosła umiejętności i należało poprosić uczestników konkursu o pomoc w złożeniu działającego sprzętu. Ci zaś wspólnymi siłami zespołu dobrze poradzili sobie z zadaniem. - Umiejętność składania komputera na pewno przyda się każdemu jego użytkownikowi – powiedzieli zawodnicy po zakończeniu tej części zmagań. - Dla nas, drugoklasistów montaż sprzętu to już rutynowe zadanie – cieszyli się drugoklasiści.

Druga część to indywidualny test z ogólnej wiedzy informatycznej, a zdobyte przez zawodników punkty wliczano do wyniku zespołu. Do testowania wykorzystano aplikację działająca w lokalnej sieci szkolnej. Gimnazjaliści dopytywali się o szczegóły działania programu testującego.

Po zakończeniu testu gimnazjaliści znowu zebrali się w zespołach, które miały za zadanie naprawić skutki działań Ważniaka. Tym razem Papa Smerf nieopatrznie powierzył mu konfigurację systemu operacyjnego komputera. Ponieważ do pomocy zaangażował się również Smerf Zgrywus, efekt mógł być tylko jeden – całkowita katastrofa! Papa Smerf oddał więc komputer w ręce uczestników konkursu, którzy mieli go skonfigurować według podanych wymagań. - Konfiguracja komputera to abecadło informatyka. Po zakończeniu pierwszej klasy nie będziecie mieli z tym najmniejszych trudności – stwierdzili uczniowie Technikum Informatycznego w trakcie oprowadzania gimnazjalistów po szkole.

- Zadania przygotowane przez organizatorów były bardzo interesujące i wymagały dużej wiedzy informatycznej oraz dokładności w pracy. Opis zadań jako perypetii Smerfów z komputerami jeszcze bardziej uatrakcyjnił zmagania konkursowe – zgodnie twierdzili nauczyciele. Laureatami XI Powiatowego Konkursu Informatycznego zostali:

I miejsce: Daniel Błoński i Antoni Skiba z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Fałkowie – opiekun Piotr Gonerka.

II miejsce: Adrian Kucharski i Michał Ślifierski z Gimnazjum w Stadnickiej Woli opiekun Marzena Piwowarczyk.

III miejsce: Filip Cieślik i Przemysław Łuszczyński z Gimnazjum nr 1 w Końskich – opiekun Krzysztof Kosidło.

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Końskich, które wręczała Dorota Duda, członek Zarządu Powiatu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a opiekunowie podziękowania za trud włożony w dobre przygotowanie zawodników.

- Chociaż jestem polonistką, to doceniam umiejętności informatyczne. Postęp nowych technologii jest czymś naturalnym, czego nie da się zatrzymać, a należy umiejętnie korzystać – mówiła członek Zarządu Powiatu, gratulując młodzieży wyników.

Jak zawsze „ekonomik” stanął na wysokości zadania. Uczniowie Technikum Gastronomicznego pod kierunkiem Aleksandry Elster i Ewy Spychał przygotowali dla uczestników kanapki i własnoręcznie pieczone ciastka.